czwartek, 17 lipca 2014

W Gieczu pokażą, jak Chrobry wygnał Odę. Niesamowite widowisko

Na widowisko historyczne "Wygnanie Ody" zaprasza w niedzielę rezerwat archeologiczny w Gieczu.


Oda była drugą, niemiecką żoną Mieszka I. Po śmierci Mieszka jego syn Bolesław Chrobry wypędził ją z królestwa wraz z jej trzema synami i w ten sposób objął władzę w Polsce. O tych wydarzeniach opowie w niedzielę widowisko historyczne, przygotowane przez rezerwat archeologiczny w Gieczu, działający w miejscu dawnego, wczesnopiastowskiego grodu. Będzie to spotkanie z cyklu "Letnie o Piastach bajanie..."


Widowisko, oparte na relacji Thietmara z Merseburga rozpocznie się w niedzielę (20 lipca) o godz. 18.30.


Inscenizacja historyczna została przygotowana przez Sławomira Radbora Utę, znanego z projektu Słowiański Mit o Stworzeniu Świata.


Organizatorzy:
Po ubiegłorocznej inscenizacji zajęcia grodu w Gieczu przez księcia czeskiego Brzetysława, w tym roku pokażemy Wam naszą wersję wydarzeń związanych z zanotowanym w kronice Thietmara wygnaniem Ody, drugiej żony Mieszka I przez jej pasierba Bolesława Chrobrego.


Zwieńczeniem tego pełnego zdarzeń letniego popołudnia będzie koncert zespołu Yggdrasill.Wcześniej - od godz. 14 - w rezerwacie odbędą się pokazy i warsztaty średniowiecznego rzemiosła, a także gry i zabawy dla dzieci. Wstęp wolny.


Adres:
Gród Piastowski w Gieczu
Grodziszczko 2, 63–012 Dominowo

Autor: job


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza