środa, 2 lipca 2014

Elbląg - Archeolodzy na basenie

Kolejne inwestycje w mieście co i rusz odkrywają to, co nieznane. Był już spektakularny, XVI- wieczny bastion przy ul. Pocztowej, były ludzkie szczątki na ul. Radomskiej, a teraz, podczas budowy Centrum Rekreacji Wodnej przy ul. Moniuszki, natrafiono na wczesnośredniowieczne groby.foto: Jacek Różański

– To cmentarzysko wczesnośredniowieczne z XI, XII wieku. Na powierzchni uwidoczniły się trzy obiekty, czyli jamy grobowe, groby są praktycznie nienaruszone. Warto powiedzieć, że tego typu cmentarzyska były dość ubogo wyposażone – mówi o znalezisku Marek Jagodziński, archeolog z elbląskiego Muzeum, które zajmuje się badaniami. – Ten obszar był już badany przed wojną, prace przebiegały wzdłuż ul. Moniuszki. Wtedy też znaleziono tam cmentarzyska szkieletowe z VI, VII wieku.

    Jak dodaje Marek Jagodziński, miejsce to znajduje się na obrzeżu inwestycji.

– Wydaliśmy pozwolenie na prowadzenie prac archeologicznych, potrwają one prawdpodobnie do końca sierpnia – mówi Maria Gawryluk z elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. – Podkreślam, że prace archeologiczne nie wstrzymują prac na budowie.


Autor: mw