środa, 23 lipca 2014

I Spotkanie z Bartami na Górze Zamkowej

Klimat średniowiecza zapanuje 27 lipca na Górze Zamkowej w Bartoszycach (województwo warmińsko-mazurskie). W czasie I Spotkania z Bartami każdy będzie mógł zobaczyć walki wojów wczesnośredniowiecznych oraz zapoznać się z ówczesnymi rzemiosłami i skosztować potraw z tamtego okresu.Plakat z imprezy


Urząd Miasta Bartoszyce, Towarzystwo Miłośników Natangi i Barcji (w organizacji) oraz Chmurnicy - Wojowie Grodu Łekno
zapraszają 27 lipca 2014 r. na:


I Spotkanie z Bartami na Górze Zamkowej


Rozpoczęcie o godzinie 13.00, przewidywane zakończenie o godzinie 20:00


w programie:
- turniej wojów wczesnośredniowiecznych (godz. 16.00)
- średniowieczne gry i zabawy dla dzieci,
- pokaz garncarstwa,
- warsztat skórniczy,
- wizyta w zbrojowni,
- wróżenie u wiedźmy,
- pokazy rogownictwa,
- potrawy inspirowane średniowieczem i wiele innych atrakcji.


„Chmurnicy” wraz z Bartami pokażą Państwu czasy wczesnego średniowiecza, czyli drugą połowę X wieku oraz pierwszą połowę XI. Wtedy Bartoszycki gród zamieszkiwało pruskie plemię Bartów. Od nich Bartoszyce wzięło swoją nazwę.


Drużyna Chmurników


– Zajmujemy się rzeczami, które wiodły prym w tamtych czasach. To uzbrojenie i militaria, rzemiosło, tkactwo - mówi Bartosz Werbliński, Chmurnik z najdłuższym stażem.


Drużyna „Chmurników” liczy około dwudziestu osób, gdzie każdy zajmuje się tym, co go interesuje. Największą popularnością cieszą się treningi walki na miecze. Miłośnicy tej dyscypliny mają do dyspozycji prawdziwe, wykute miecze, które są replikami oręża z czasów średniowiecza oraz drewniane tarcze z herbem drużyny. Dzielni wojowie ćwiczą również walkę włóczniami i toporami.


– Mamy nawet jedną, bardzo dobrą łuczniczkę – dodaje Bartosz.


Ta grupa świetnie się bawi, odcinając się od rzeczywistości. Jej uczestnicy starają się, by wszystko było jak najbardziej autentyczne.


Do Bartoszyc przyjedzie 10 Chmurników. Bartoszyce będzie reprezentował Tomasz Miroński, który jest pomysłodawcą imprezy. Z racji swej istoty Chmurnicy zapewniają znakomitą pogodę, bo to przecież mitologiczne istoty kontrolujące zjawiska atmosferyczne.

Autor: Organizatorzy