sobota, 19 lipca 2014

Bitwy, turnieje i panoramiczne widoki. Czym kusi Karpacka Troja?

Platforma widokowa nową atrakcją Karpackiej Troi. Zwiedzający mogą oglądać grodzisko z wysokości 40 metrów, a przy dobrej pogodzie podziwiać na horyzoncie Tatry.źródło: http://www.karpackatroja.pl/

Jedną z największych atrakcji Jasła i okolic jest Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. Położony jest Trzcinicy, kilka kilometrów na północny zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy. Jest to oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Pomysłodawcą budowy skansenu w Trzcinicy jest Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego. Skansen składa się z grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. W grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, dwie bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz sześć chat. 

Na terenie parku archeologicznego z kolei została zrekonstruowana wioska otomańska z początków epoki brązu oraz słowiańska z wczesnego średniowiecza. Znajduje się tu także nowoczesny pawilon wystawowy z salą ekspozycyjną, konferencyjną, a także edukacyjną dla dzieci z multimediami, "Salką Małego Odkrywcy" dla przedszkolaków oraz zapleczem gastronomicznym, w którym przygotowuje się potrawy naszych przodków.

źródło: http://www.karpackatroja.pl/

Najnowszą atrakcją skansenu jest platforma widokowa, która powstawała niecały rok. Z tarasów na wysokości 19 i 35 metrów można oglądać nie tylko obiekty skansenu, lecz także Pogórze Karpackie, Doły Jasielsko-Sanockie, Beskidy i Bieszczady, a przy dobrej widoczności również Tatry. 

Budowla stanęła w najwyżej położonej części grodziska. Ma 42 m wysokości, a tarasy obserwacyjne znajdują się na 19 i 35 m. Do dyspozycji turystów są lunety, które umożliwiają obserwację odległych krajobrazów. Na stronie Karpackiej Troi udostępniono też widok na żywo z kamery internetowej. Jest też opcja podejrzenia w ekspresowym tempie ostatnich 24 godzin na platformie widokowej - tzw. "time lapse", film poklatkowy, złożony z wielu zdjęć wyświetlanych w krótkim czasie.

Budowa platformy jest częścią polsko-słowackiego projektu "Dziedzictwo archeologiczne regionów szansą na rozwój turystyki", wartego blisko 890 tys. euro. Część środków pochodzi z funduszy unijnych. Skansen współpracuje z muzeum w Hanusovcach, które buduje archeopark, gdzie znajdzie się kilka domów z różnych epok. Koszt budowy samej platformy widokowej w Trzcinicy wyniósł 2,2 mln zł.

Dwa Oblicza 2013
Foto: J. Gancarski
źródło: http://www.karpackatroja.pl/

Zwiedzać platformę można od ponad miesiąca, ale z relacji pracowników skansenu wynika, że do tej pory nikt nie odmówił sobie wejścia na nią. - Ludzie dokupują bilety, bo widok jest naprawdę oszałamiający. Można podziwiać grodzisko z góry, a przy dobrej pogodzie dojrzeć pasmo Tatr - komentuje Magdalena Ślawska, zastępca kierownika w skansenie Karpacka Troja.

Poleca także uwadze turystów wizytę w Karpackiej Troi w trakcie trwania festiwalu "Dwa oblicza", który odbędzie się 16 i 17 sierpnia. - Na pewno ceny biletów wstępu będą wtedy niższe. Warto tu wtedy przyjechać, by zobaczyć m.in. trzy turnieje, tj. łuczniczy, bojowy i rzutu oszczepem. Będzie także zainscenizowana bitwa, obrzędy zaślubin, postrzyżyn oraz pochówku księcia. Tegoroczny festiwal ma za zadanie pokazać poszczególne etapy życia woja. Z kolei w weekend 20-21 września zaplanowaliśmy inscenizację dotyczącą epoki kamienia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - zapowiada i zaprasza pracownica skansenu.

Autor: Justyna Zielińska


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza