czwartek, 3 lipca 2014

Tajemnice początków Polski. Kręcą film o dziejach Kalisza

Tajemnice początków Polski. Zdzisław Cozac, scenarzysta, reżyser i producent filmów popularnonaukowych kręci film o dziejach wczesnośredniowiecznego Kalisza. Produkcję wzorowaną na tych, które można oglądać w BBC, czy na kanale Discovery pokaże m.in. TVP Historia.

cozac1.jpgTajemnice początków Polski. Zdzisław Cozac kręci film o dziejach Kalisza
Foto: Andrzej Kurzyński

Film o Kaliszu będzie czwartym z kolei w ramach cyklu "Tajemnice początków Polski". Pierwszym filmem była „Trzcinica – karpacka Troja” o najstarszym odkrytym na ziemiach polskich grodzie obronnym. Następnie powstała "Wyspa władców" o Ostrowie Lednickim, gdzie odkryto pozostałości rezydencji Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a następnie „Miasto zatopionych bogów” o wczesnośredniowiecznym Wolinie. Film, w którym będzie pokazany wczesnośredniowieczny Kalisz będzie nosił tytuł „Ukryte gniazdo dynastii”.

- Kalisz jest związany z hipotezami o pochodzeniu dynastii Piastów, profesora Andrzeja Buko. Kalisz zostanie pokazany na tle tych pozostałych hipotez, ale znaczna część filmu będzie poświęcona temu co się tutaj działo, jaki to miejsce miało potencjał do tego, żeby jakiś ród zyskał pozycję i stąd rozpoczął ekspansję na Wielkopolskę - zapowiada Zdzisław Cozac, reżyser związany z Kaliszem. To tutaj kończył m.in. Technikum Budowlane. - Chcemy także, aby zaistniało współczesne miasto. Tak jak we wszystkich moich filmach będzie przeplatały się badania naukowe, historia z inscenizacjami oraz wirtualnymi rekonstrukcjami obiektów, które kiedyś istniały. Postaramy się odtworzyć komputerowo dawny wygląd grodu na Zawodziu, jego poszczególne fazy rozwoju i to co się tutaj działo.

Zapowiada się więc kolejny ciekawy film z serii Tajemnice początków Polski, które swoje premiery mają w TVP Historia. Po filmie o Kalisza całą serie ma także pokazać telewizyjna "Jedynka".

cozac.jpg
Tajemnice początków Polski. Na planie filmu
Foto: Andrzej Kurzyński

- Film chcemy skończyć do końca roku, a premiera odbędzie się na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku - dodaje Zdzisław Cozac. - Chcielibyśmy, aby również władze Kalisza wykorzystały ten film jako narzędzie marketingowe i zorganizowały, tak jak było to przy poprzednich moich filmach pokaz przedpremierowy, na który przyjeżdżała dyrekcja TVP, naukowcy biorący udział w badaniach i odtwórcy.

Filmy z serii Tajemnice początków Polski są pionierskim przedsięwzięciem jeśli chodzi o fabularyzowane dokumenty popularno-naukowe. Wzorowane są na najlepszych produkcjach zachodnich kanałów telewizyjnych BBC i Discovery. Zdobywają też liczne nagrody. „Wyspa władców” na festiwalu w USA zdobyła nagrodę za animację i efekty specjalne, na festiwalu w Hiszpanii nagrodę jury naukowego. „Miasto zatopionych bogów” przyniosło twórcy grand prix oraz nagrodę za najlepsze zdjęcia, scenariusz i najlepszy dokument na festiwalu Film, Art & Tourism Festival w Warszawie.

Produkcję wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz TVP.Autor: Andrzej Kurzyński

Za: Naszemiasto.pl