poniedziałek, 28 lipca 2014

Piasty Wielkie świętowały swoje 600 - lecie

Turniej wojów wczesnośredniowiecznych o miecz Herkusa Monte i wiele innych atrakcji czekało mieszkańców Piast Wielkich, które w ostatnią sobotę obchodziły 600 lat swego istnienia. — Jednym zdaniem, uważam obchody 600-lecia Piast Wielkich za imprezę bardzo udaną — mówiła wójt gminy Górowo Iławeckie - Bożena Olszewska-Świtaj.Wójt gminy Górowo Iławeckie wręcza miecz Herkusa Monte zwycięzcy turnieju
wojów wczesnośredniowiecznych Bartoszowi "Werbel" Werblińskiemu.
Foto: Tomasz Miorński
źródło: http://gorowoilaweckie.wm.pl/


W Piastach Wielkich odbyły się uroczyste obchody 600-lecia tej miejscowości. Podczas imprezy, oprócz wielu innych atrakcji, odbył się turniej wojów wczesnośredniowiecznych. Nagrodą w nim była replika miecza znalezionego przez archeologów w Worynach. Rywalizowali o niego rekonstruktorzy — przedstawiciele bractw wojów wczesnośredniowiecznych z całej Polski.

— Obchody 600-lecia Piast Wielkich to wspólna inicjatywa mieszkańców tego sołectwa, gminy Górowo Iławeckie oraz wnuka ostatniego właściciela majątku w Piastach, który wraz z żoną przybył na uroczystości. Patronat honorowy nad uroczystościami objął marszałek województwa Jacek Protas, co dodało splendoru tej imprezie — mówiła wójt gminy Górowo Iławeckie Bożena Olszewska-Świtaj.

Foto: Tomasz Miorński
źródło: http://gorowoilaweckie.wm.pl/


— Po imprezie telefonowałam do sołtys Piast Wielkich pytając o wrażenia mieszkańców i odebrałam wyłącznie pozytywne. Na pewno znajdzie się ktoś komu się nie podobało, ale na to nie mam wpływu. Jedyne co nam przeszkadzało to morderczy upał. Bardzo współczułam wczesnośredniowiecznym wojom, którzy dali pokaz swoich umiejętności w pełnym rynsztunku bojowym. Jestem przekonana, że podobne turnieje walk wojów, będą towarzyszyły także innym imprezom gminnym. Mamy napoleończyków walczących pod Toprzynami, ale warto też przypominać mieszkańcom, kto był gospodarzem tych ziem przed Krzyżakami. Warto przypominać postać Herkusa Monte, który mieszkał i walczył na terenie obecnej gminy Górowo Iławeckie. Jesteśmy jako gmina, związani z tą historyczną przecież, a nie legendarną, postacią i stąd pomysł, aby rekonstrukcje wczesnośredniowieczne włączać do programów innych imprez — mówiła Bożena Olszewska-Świtaj.

Autor: Andrzej Grabowski