poniedziałek, 28 lipca 2014

1-3 sierpnia - Festiwal Słowian i Wikingów

Przed nami jubileuszowy XX Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie.
Festiwal Słowian i Wikingów to wyprawa w czasie do mroków wieków średnich, podczas której poznacie kulturę wczesnośredniowiecznych ludów nadbałtyckich. Coroczny zlot miłośników „archeologii żywej” gromadzi na małej wysepce położonej na Dziwnie ponad tysiąc wojowników, rzemieślników, grajków oraz odtwórców dawnych obrzędów z wielu krajów Europy. Jest on również magnesem przyciągającym kilkadziesiąt tysięcy turystów.
Idea festiwalu nawiązuje do tekstów legendarnej tzw. „Jomswikinga sagi”, napisanej w XIII wieku na dalekiej Islandii historii bractwa wojowników zwanych Jomswikingami, którzy w X wieku mieli zamieszkiwać w warownym obozie Jómsborgu. Założycielem grodu miał być duński król Harald zwany Sinozębym. Chociaż islandzka saga to tylko barwny literacki epos to nie wykluczone, że nawiązywała ona do dziejów grupy Skandynawów, którzy wówczas zamieszkiwali wśród Słowian w Wolinie. Wydają się to potwierdzać liczne znaleziska skandynawskie odkryte przez archeologów podczas wykopalisk w Wolinie.
Podczas trzech dni trwania festiwalu Wikingowie, Słowianie, Bałtowie, Madziarzy, Rusini oraz potomkowie innych ludów rozbijają w Wolinie repliki dawnych namiotów, drzewnymi metodami przygotowują strawę, lepią garnki, tkają materił na ubrania, kują żelazo, ze srebra i brązu odlewają kopie wczesnośredniowiecznej biżuterii, szyją buty, a z drucianych kółek splatają kolczugi. W tym samym czasie po dziwnie żeglują repliki wikińskichi i słowiańskich okrętów z dziobami zwieńczonymi smoczymi łbami. Największą atrakcją są jednak bitwy, podczas których ścieraja się z sobą setki wojowników.
Idea organizacji w Wolinie Festiwalu Wikingów, oprócz jej niewątpliwych inspiracji w źródłach historycznych, wiąże się ściśle z prowadzonymi tu od ponad stu lat badaniami archeologicznymi. To właśnie osiągnięcia badań naukowych, w tym odkrycia archeologiczne, przyczyniły się do zorganizowania przez Muzeum Narodowe w Szczecinie, przy współpracy ze skandynawskimi ośrodkami naukowymi, objazdowej wystawy archeologicznej, która wypromowała Wolin na arenie międzynarodowej.
Korzenie obecnego festiwalu sięgają lat 70. Wtedy „Napad wikingów na Wolin” – plenerowe widowisko organizowane bez wielkich pieniędzy ściągało tłumy okolicznych widzów podczas czerwcowych „Dni Kupały”.
Bitwa wojów podczas XV Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie w 2009 r.
źródło: archiwum.rp.pl


Jest to jedna z największych imprez historycznych w Europie.
- W europejskim świecie współczesnych wikingów i Słowian – mówi Scot King, wojownik z Chicago, stały bywalec festiwalu – woliński festiwal cieszy się niemal mistyczną reputacją. Czy równie dobrą marką cieszy się obecnie? Wystarczy przyjechać i przekonać się osobiście. Przez 3 dni festiwalu Wolin zapełnia się ludźmi, którzy przypatrując się pokazom rzemieślników i zmaganiom wojów przenoszą się w świat, który przeminął.


Program festiwalu:


Stałe elementy programu festiwalu:
01 sierpień (piątek) – w godzinach od 11.00 do 20.00
02 sierpień (sobota) – w godzinach od 10.00 do 21.00
03 sierpień (niedziela) – w godzinach od 10.00 do 18.00
Zwiedzający mają okazję przeżyć „żywą lekcję historii” i zobaczyć, jakie zawody
wykonywano, jakie potrawy spożywano, jak spędzano czas wolny oraz jak wyglądały i
ile ważyły zbroje wojowników.
Dla odwiedzających przygotowano atrakcje:
- pokazy średniowiecznych rzemiosł, m.in.: garncarstwa, bednarstwa, kowalstwa, złotnictwa-jubilerstwa, szewstwa-skórnictwa, bursztyniarstwa, snycerstwa, rogownictwa, wikliniarstwa, mennictwa i innych
- prezentacje uzbrojenia średniowiecznego wojownika z możliwością przymierzenia niektórych elementów, bardziej wytrwali mogą spróbować swoich sił w walce,
- stanowiska strzelania z łuku, rzucania oszczepem
- prezentacja i degustacja średniowiecznych przysmaków
- plac zabaw dla najmłodszych, gdzie odbywają się gry, zabawy, konkursy i turnieje (przygotowane i przeprowadzane przez Publiczne Gimnazjum w Wolinie)
- gry i zabawy dla dzieci i dorosłych prowadzone przez zespoły: DiGrease’s
Buffoon Theatre i Birka Boys
- warsztaty z hnefatafla prowadzone przez mgr. Remigiusza Gogosza i dr Jakuba Morawca
- Strefa czytania- miejsce w którym odwiedzający będą mogli zapoznać się z róznymi publikacjami jak i również poznać ich autorów.


Muzyka stanowiła ważny element życia codziennego barwnego świata wczesnego średniowiecza. Podczas festiwalu usłyszymy ją w wykonaniu takich zespołów, jak: Percival (Polska), Gędźba (Polska), DiGrease’s Buffoon Theatre (Białoruś), Birka Boys (Szwecja), Kalabalik (Szwecja), Lutaś (Białoruś), Ęzibaba (Polska), Perunwit (Polska), Stary Olsa (Białoruś)

źródło: www.e-wolin.plPiątek, 1 sierpnia 2014 r.
godz. 11.00 Korowód oraz uroczyste rozpoczęcie festiwalu (przedstawieni zostaną uczestnicy i zaprezentowane okręty). W trakcie korowodu zostanie odsłonięty kamień runiczny upamientniający pobyt w Wolinie króla Szwecji Haralda Sinozębnego. Korowód ruszy spod Katedry w Wolinie
Wręczenie Odznak Honorowych Gryfa Zachodniopomorskiego
Na zakończenie uroczystości powitania gości zostanie rozpalony ogień przy użyciu świdra ogniowego. Ogień zostanie rozniesiony do wszystkich chat i obozowisk festiwalowych.


godz. 12.00 Obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym oraz ceremonia ustawienia nowego Świętowita - H


godz. 12.30 Wyścigi słowiańskich i wikińskich łodzi- I
Repliki wczesnośredniowiecznych łodzi są stałym elementem festiwalu.


godz. 12:30 Bitwa o most – eliminacje - E


godz. 13.00 Turniej łuczniczy – plac strzelniczy - O


godz. 13.00 Gry epoki wikingów - mgr Remigiusz Gogosz, Hnefatafl – P


godz. 13.00 -16.00 Świątynia otwarta jest dla turystów - H
Kapłan przeprowadzi wróżby, dokona postrzyżyn, złoży w ofierze przyniesiony symboliczny dar...
godz. 13.30 Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu szwedzkiej grupy Birka Boys - E
godz. 14.00 Przybycie Wikingów do Vindlandu - czyli o tym jak Palnatoki otrzymał od Burysława we władanie Jóm i jak Sigvaldi został jarlem Jomsborga- I


godz. 15.00 Wielka Polityka i Spryt Astrydy, córki Burysława - czyli jak Sigvaldi zyskał względy Astrydy i wyswatał Swena Widłobrodego - E


godz. 16.00 Wróżba z Koniem wg obrządku arkońskiego utrwalonego przez kronikarza Saksona Gramatyka ks. XIV,rozdz. 39- E


godz. 16.00 Bitwa Słowian i wikingów
Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Weźmie w nich udział około 400 uczestników. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja - E


godz. 17.00 Targ niewolników
Kroniki mówią o Słowianach jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. Będzie na co popatrzeć, a i woja zdatnego do pracy zakupić- F


godz. 17.00 Berserkowie na polu bitwy - dr Łukasz Malinowski - J


godz. 17.30 Spektakl Teatralny w wykonaniu grupy Krak - G


godz. 18.00 – 19.00 Dola wojownika – cykl inscenizacji -G
Drużyna świątynna powraca z wyprawy niosąc łupy i wiodąc niewolnych. Pośród drużynników jest młody witeź, który wsławił się bohaterstwem w swym pierwszym boju - składa daninę ze zdobytych przez siebie łupów i w uznaniu dokonań zostaje przyjęty w poczet drużynników. Jego rówieśnik twierdzi, że część z ofiarowanych łupów została zdobyta przez niego - dochodzi do sporu w świątyni. Dochodzi do konfliktu, jeden z młodych wojowników ginie. Sąd i kara we wczesnym średniowieczu.
Pogrzeb poległego wojownika - synteza wg Helmolda I, 52; Powieści Dorocznej rok 980; Saxona Gramatyka ks. XIV Tacyta (40);Pliniusza VIII 80-82; Kormakssaga, Svarfdaelasaga, Egils sagaSkallagrímssona synteza według Kosmasa (III,1), Powieści Lat Minionych (rozdz. 5) Ibn Rosteha (rozdz. 10) oraz Thietmara (VIII, 3)


godz. 18.30 Eliminacje do turnieju walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga - E
Każda grupa chętna wziąć udział w turnieju wystawia po dwóch wojów. Turniej ten jest wyłącznie dla uczestników festiwalu, ale ma on charakter pokazu i prezentacji sposobów walki.


godz. 19.00 Występy grup muzycznych i nauka tańca - D

źródło: www.e-wolin.pl

Sobota, 2 sierpnia 2014 r.
godz.10.30 Bitwa o most-  finał - E
Turniej drużyn 5-osobowych przygotowany przez grupę SILVER WOLF z Moskwy.


godz. 12.30 Średniowieczny palant „w wykonaniu grupy Krak - E


godz. 13.00 Między historyczną rzeczywistością a literacką kreacją Burysław - dr Jakub Morawiec - P


godz.13.30 Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu szwedzkiej grupy Birka Boys - E


godz. 14.00 Turniej walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga i wręczenie nagrody - E


godz. 14:00 Misje i demokracja plemienna "Jak w roku 1123 żercy ocalili życie misjonarza" -wg Ebbona (ks. I,rozdz. 1) oraz Thietmara (ks. VI, rozdz. 25) misjonarz hiszpański Bernard pod pozorem nawracania pogan próbuje zbezcześcić sanktuarium wolińskie - pojmany przez straż wydany zostaje kapłanom - wolinianie zgromadzeni wokół świątyni domagają się ukarania winnego śmiercią ... -G


godz. 14.30 Konkurs na strój kobiecy - F


godz. 15.00 Spryt Sigvaldiego - czyli jak władztwo Burysława uwolniono od


godz. 16.00 Wróżba z Koniem wg obrządku szczecińskiego utrwalonego przez trybutu i jak Sigvaldi pojął za żonę Astrydę - Hkronikarza Herborda ks. II, rozdz. 33-E


godz.16.00 Bitwa Słowian i wikingów - E


godz. 17.00 Konkurs na najdostojniejszą brodę wikińską oraz warkocz kobiecy - F
Konkurs otwarty, w którym mogą wziąć udział zarówno uczestnicy, jak i turyści. Oceniana jest długość, kolor, uczesanie i inne ozdoby brody i warkocza kobiecego. Jury złożone z turystów zwiedzających festiwal.


godz. 17.00 Saga o Olafie Tryggvasonie Oddra Snorrasona- prof. Anna Waśko - P


godz. 17.30 Spektakl Teatralny w wykonaniu grupy Krak - G


godz.18.00 Rozstrzygnięcie konkursu na jadło wczesnośredniowieczne
Spośród wszystkich średniowiecznych potraw przygotowanych przez uczestników wyłonione zostaną te najsmaczniejsze -J


godz. 18:00 Jak mógł wyglądać ślub Słowianki z wikingiem - czyli zaślubiny Astrydy, córki Burysława z Sigvaldim oraz Gunnhildy ze Swenem - H


godz. 20:00 Swaćba – obrzęd zaślubin – jeśli zgłosi się chętna para - H

źródło: www.e-wolin.pl

Niedziela, 3 sierpnia 2014r.
godz. 12.00 Obrzęd ofiarowania – o pomyślne żniwa i obfity plon - H
Ceremonia odbędzie się na podstawie przekazów historycznych o takich wydarzeniach.


godz. 12.30 Spektakl Teatralny w wykonaniu grupy Krak - G


godz. 13.00 Pokaz sił słowiańskich i wikińskich okrętów - I
Wszystkie repliki wczesnośredniowiecznych łodzi wezmą udział w konkursie przeciągania liny.Łodzie siłują się na wodzie. Część załogi wiosłuje, a reszta ciągnie liny.


godz.13:00 "Fantasy na tropie słowiańskiego mitu"- dr Elżbieta Żukowska - P


godz. 13:30 Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu szwedzkiej grupy Birka Boys - E


godz. 14.00 Test wikinga – próba wody - I
Wojownicy walczą kijami stojąc na desce pomiędzy dwiema łodziami. Wygrywa ten, który nie wpadnie do wody.


godz.15.00 Targ niewolnic- F
Kroniki mówią o Słowianach jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. Będzie na co popatrzeć, a i niewolnicę zdatną do pracy zakupić. Spektakl historyczno-fantastyczny Teatru Rozrywki Trójkąt.


godz.16.00 Wróżba z Koniem wg obrządku radogoskiego utrwalonego przez kronikarza Thietmara ks. IV, rozdz. 24 - E


godz. 16.00 Bitwa Słowian i wikingów - E


godz. 17.00 Występ grupy muzyki dawnej - D


godz.18.00 Zakończenie Festiwalu Słowian i Wikingów


*w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności niezależnych od organizatora program może ulec zmianie