wtorek, 1 kwietnia 2014

Normano-Polacy

Pochodzenie skandynawskie Piastów zaczęto zamazywać 
w 1038 roku. Opisano je jako reakcję pogańską. A tak naprawdę to był zryw autochtonów przeciw najeźdźcom.

Mieszko I aniołem nie był. Musiał budzić respekt NormanówMartwię się o pana. W najlepszym razie zostanie pan uznany za manipulatora, w najgorszym – za zdrajcę, który chce wywieść pochodzenie Piastów od wikingów. To hitlerowcy powtarzali, że Słowianie nie są zdolni do tworzenia państw. Dawno temu Niemcy uważali Mieszka za Germanina.


Zdzisław Skrok: Podobnie z trudem przebijał się do naszej świadomości fakt, że nie mieszkaliśmy między Odrą a Bugiem od zawsze. Dziś wiadomo, że przed dwoma tysiącami lat żyli tu Celtowie, później na dłużej osiedlili się Goci i Wandalowie. Tylko dwa ostatnie germańskie plemiona nie zostały stąd wypędzone przez naszych słowiańskich przodków – część z nich rzeczywiście musiała uciekać pod wpływem wędrówki ludów, jaką wywołał najazd Hunów, a część wyruszyła szukać  przygód, bo rozpadające się Cesarstwo Rzymskie było atrakcyjnym terenem osadniczym – lepszy klimat, piękna cywilizacja, łatwe łupy. Poza wszystkim należy nadmienić, że Goci niewiele mieli wspólnego z XIX-wiecznymi i dzisiejszymi Niemcami. Ludy przetaczały się po Europie jak kule śniegowe – coś zostawiały, coś gubiły... Najprawdopodobniej to my mamy więcej krwi Gotów 
i Wandalów niż współcześni Niemcy. Nie wszyscy Germanie wyjechali stąd na podbój Rzymu, wielu na pewno zostało. To z nimi zmieszali się Słowianie, którzy przyszli na te ziemie.


A lęk przed germanizacją?


Ujawnienie prawdy o tym, kto żył wcześniej przed nami na terenie dzisiejszej Polski, nie ma żadnych konsekwencji w kwestii naszych praw do współczesnych granic. Wszystko się wzięło z wielkiego błędu archeologów XIX wieku, którzy twierdzili, że jeśli jakiś lud zamieszkiwał daną ziemię pierwotnie, to ma prawo do danych terenów, mimo że dawno już tam nie zamieszkuje. Skąd się wzięło to twierdzenie? Do czasów rewolucji francuskiej prawa do ziemi miał monarcha, który z kolei otrzymywał to prawo od Boga – i dyskusja była zamknięta. Po „detronizacji" Boga zaczęto szukać praw w historii i do służby nacjonalizmu zaprzęgnięto archeologię. Niemiecki badacz Gustaf Kossinna twierdził więc, że skoro germańskie plemiona Gotów i Wandalów żyły nad Wisłą, to kraina ta należy się współczesnym Niemcom. To były źródła szaleństwa, którego owoce zbieramy do dziś.


Autor: Rafał Geremek


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz