piątek, 11 kwietnia 2014

Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich przechodzi do historii

Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich w Grzybowie nie będzie już organizowany. Po jednej z największych imprez historycznych w kraju pozostaną piękne wspomnienia.Foto: Piotr Michalak

Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich czternaście lat organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Grodu w Grzybowie przechodzi do historii.

Od początku w przygotowywaniu imprezy uczestniczyło Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, którego oddziałem jest Rezerwat Archeologiczny w Grzybowie. Jednak w ostatnich latach dyrektor muzeum prof. Andrzej Wyrwa domagał się uznania wydarzenia za imprezę masową, co znacznie podniosłoby koszty organizacyjne. Kilkadziesiąt tysięcy złotych dofinansowania pozyskanych m. in. z gminy, powiatu i województwa nie pokryłoby tych wydatków.

Foto: Piotr Michalak

- Podczas zjazdu dbaliśmy o bezpieczeństwo uczestników - zapewnialiśmy obecność ochrony, straży pożarnej, policji, straży miejskiej i opieki medycznej - podkreśla prezes TPGWG Zbigniew Dzierżyński.

Starania towarzystwa nie zaspokoiły oczekiwań Lednicy. Na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim z samorządowcami bezskutecznie przekonywano władze placówki, że zjazd jako impreza artystyczno-rozrywkowa nie podlega przepisom Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. W rezultacie od 2011 roku towarzystwo jako już jedyny organizator zjazdu dzierżawiło gród na czas imprezy i z tego tytułu płaciło muzeum 5 tysięcy złotych.

Jednak po kilku latach prawnego sporu cierpliwość społeczników wyczerpała się.

- W razie niedopełnienia przepisów byłbym pociągnięty do odpowiedzialności karnej - nie mogłem na to pozwolić - mówi prezes. - Organizacja zjazdu była olbrzymim wysiłkiem i pochłaniała większość środków własnych towarzystwa. Nie zarabialiśmy na imprezie - cenę biletów utrzymywaliśmy na niskim poziomie, bo zależało nam na edukacji, nie na zyskach.


Foto: Piotr Michalak

Teraz Towarzystwo Przyjaciół Grodu w Grzybowie planuje odbudować finanse i skoncentrować się na pracy popularyzatorskiej. Pokazy i zajęcia edukacyjne będą prowadzone raz w miesiącu w budynkach, które stoją na podgrodziu. Z czasem ma tam powstać również parking i nowe chaty.

Tymczasem Muzeum Pierwszych Piastów zastąpi zjazd nową imprezą zatytułowaną Na ubitej ziemi - Grzybowski Turniej Wojów, która odbędzie się 23-24 sierpnia. Inicjatywa otrzymała 25 tysięcy złotych dofinansowania z gminy. Bez względu na ilość uczestników impreza nie będzie masową, bo jako wydarzenie realizowane w ramach zadań statutowych placówki będzie uznana za imprezę kulturalną.


Autor: Ewa Konarzewska-Michalak
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza