poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Zobacz gnieźnieński gród z XI wieku w 3D na smartfonie!

Przedromańska katedra, chata zrębowa, łaźnia parowa... A wszystko w 3D. Aplikacja "W gnieźnieńskim grodzie" zdobyła główną nagrodę w konkursie Mobile Trends Awards 2013 w kategorii "Aplikacja mobilna - edukacja". Można z niej skorzystać w Muzeum Początków Państwa Polskiego - lub na własnym smartfonie czy tablecie.


Mobilna aplikacja "W gnieźnieńskim grodzie" to pierwsza tego typu wirtualna makieta wczesnośredniowiecznego, XI-wiecznego zespołu grodowego, wykonana w mobilnej technologii 3D i Augmented Reality (rozszerzonej rzeczywistości). Nowatorska technologia pozwala na przestrzenną prezentację grodu gnieźnieńskiego, zawierającą wielowarstwowe rekonstrukcje elementów grodu oraz lokalizacje znalezisk archeologicznych, z których pochodzą zabytki prezentowane na wystawach Muzeum Początków Państwa Polskiego. Aplikacja jest bezpłatnie udostępniona w sklepach internetowych, została wykonana w dwóch najpopularniejszych systemach operacyjnych - Android oraz iOS. Dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej, w obu przypadkach istnieje możliwość skorzystania z odsłuchu lektora. Jej realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu przez Muzeum Historii Polski w Warszawie z programu "Patriotyzm Jutra".
Na wyciągnięcie ręki
- Nowość aplikacji naszego muzeum polega na wykorzystaniu technologii "rzeczywistości rozszerzonej". Dzięki niej interaktywna makieta wczesnośredniowiecznego grodu jest dostępna dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy bezpłatnie pobrać aplikację i zainstalować ją na smartfonie lub tablecie. Aby w pełni korzystać z technologii "rozszerzonej rzeczywistości", należy dysponować specjalnymi znacznikami w formie plakatów lub ulotek promocyjnych, które można otrzymać w siedzibie muzeum lub pobrać z muzealnej strony internetowej - wyjaśnia Magda Robaszkiewicz z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. - Po skierowaniu kamery mobilnego urządzenia z zainstalowaną aplikacją na znaczniki - plakaty lub ulotkę - na ekranie dochodzi do nałożenia wirtualnej makiety grodu na obraz świata rzeczywistego przesyłanego przez kamerę.
W efekcie widzimy gród tak, jakby fizycznie znajdował się przed nami. Użytkownik aplikacji, zbliżając lub oddalając urządzenie od druków, może zapoznać się z wyglądem średniowiecznego grodu na Wzgórzu Lecha. Ponadto ma możliwość przyjrzenia się trójwymiarowym elementom architektury - wałowi obronnemu i jego przekrojowi, przedromańskiej katedrze, chacie zrębowej czy łaźni parowej.


Dodatkową opcją aplikacji są zamieszczone w niej lokalizacje znalezisk archeologicznych, z których pochodzą zabytki prezentowane na stałych wystawach gnieźnieńskiego muzeum. W przypadku pionowego ustawienia znacznika na ekranie urządzenia pojawia się widok na gród z okna bramy wjazdowej. - To ciekawe doświadczenie w imponujący sposób przenosi użytkownika w sam środek życia w grodzie. Z aplikacji można również skorzystać bez druków, z wyłączoną opcją "rzeczywistości rozszerzonej" - mówi Robaszkiewicz.
Opinie entuzjastyczne
Aplikację "W gnieźnieńskim grodzie" Muzeum Początków Państwa Polskiego udostępniło już we wrześniu 2013 r. podczas obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Jej prapremierowy pokaz odbył się w trakcie Nocy Muzeów. Opinie zwiedzających były entuzjastyczne. Dziś aplikacja jest przede wszystkim narzędziem edukacyjnym, wykorzystywanym w MPPP podczas specjalnych, interaktywnych lekcji muzealnych. Uczestnicy zajęć pracują na 50 tabletach, które muzeum zakupiło w ramach programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego.


- Nie bez znaczenia jest również promocyjny walor aplikacji. Dzięki niej Muzeum Początków Państwa Polskiego dysponuje narzędziem poszerzającym dotychczasowe kanały komunikacji ze swoimi odbiorcami - ocenia Robaszkiewicz.


Innowacyjność aplikacji stosowanej w gnieźnieńskim muzeum docenili specjaliści z branży mobilnych technologii, przyznając jej główną nagrodę w konkursie Mobile Trends Awards 2013 w kategorii "Aplikacja mobilna - edukacja".


Autor: job


Zobacz, jak to działa. Film promujący aplikację w gnieźnieńskim muzeum:
Gniezno - aplikacja 3d

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz