czwartek, 11 września 2014

Turniej rycerski pod Byczyną

Nawet 150 rycerzy, giermków, dworzan, dwórek i dam przyjedzie już jutro (12.09) nad Zalew Biskupice-Brzóski do grodu pod Byczyną. Rozpocznie się tam Międzynarodowy Turniej Rycerski. Będzie tradycyjne obozowisko, kramy z jadłem i napitkiem. Nie zabraknie też oczywiście licznych konkurencji bojowych.

Gród rycerski w Byczynie


O cieszących się największa popularnością konkurencjach rycerskich mówił dziś (11.09) w Loży Radiowej podskarbi Opolskiego Bractwa Rycerskiego Eugeniusz Hoffman.

- Będzie turniej walk bojowych, turniej łuczniczy, a poza tym liczne gry i zabawy rycerskie, muzyka z epoki, pokazy tańca połączone z nauką średniowiecznych pląsów. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci - takich jak czerpanie papieru czy pisanie gęsim piórem - wylicza Hoffman.  

Przyjeżdżając do grodu pod Byczyną przeniesiemy się w zupełnie inną epokę.

- Nasze bractwo rycerskie to lata od 1350 do 1450 - czyli taki okres okołogrunwaldzki. Ale na turnieje przyjeżdżają też koledzy, którzy odtwarzają wieki wcześniejsze - Słowian, Wikingów. Przyjeżdżają też inni, którzy stylizowani są na wieku późniejsze - dodaje Hoffman.

Na podgrodziu tradycyjnie już ulokuje się obozowisko średniowiecznych namiotów oraz kramy rzemieślników. Ich rękodzieła są atrakcją jarmarku – można będzie podziwiać prace jubilerów, szewców, krawców, garncarzy, płatnerzy, cieśli, twórców ludowych, rzeźbiarzy, tkaczek, kaligrafów oraz wytwórców jedynych w swoim rodzaju zabawek dla dzieci.

W międzynarodowym turnieju łuczniczym wezmą udział najlepsi europejscy łucznicy. Festyn rycerski to także okazja do prezentacji artystów muzyki dawnej, celtyckiej i folkowej. Oprócz międzynarodowego turnieju rycerskiego, nie zabraknie też pokazów konnych, warsztatów rękodzielniczych, zabaw dla publiczności, biegu dam oraz wieczornego pokazu ognia.

Wojowie słowiańscy w trakcie wiecu / fot. Jaromir_D
źródło: interia360.pl


Goście będą mogli wziąć udział w zabawach plebejskich i grach średniowiecznych, konkurencjach takich jak: rzut toporem, włócznią, nożem i strzelanie z łuku. Jednym z punktów programu będzie pokaz artyleryjski oraz zwiedzanie sali tortur.

Atrakcją tegorocznego Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego będą koncerty zespołów: Spiritual Seasons z Ukrainy, Irdorath z Białorusi i Vecordia z Polski.

Turniej odbywa się pod hasłem "Swoje chwalicie, cudze poznacie".

Organizatorami turnieju rycerskiego są: Euroregion Pradziad, Opolskie Bractwo Rycerskie, spółdzielnia socjalna z grodu pod Byczyną, a także z zaprzyjaźnione bractwo rycerskie z Jesenika. Stąd też będą goście z Czech, ale zaproszono także zespoły z Białorusi i Ukrainy. Impreza potrwa do niedzieli.


Program Imprezy:Autor: Krzysztof Rapp
Agnieszka Lubczańska