piątek, 5 września 2014

Piknik Rodzinny w Muzeum Archeologiczno- Historycznym w Elblągu

Muzeum Archeologiczno- Historyczne w Elblągu zaprasza w niedzielę 7 września ma Piknik Rodzinny na dziedzińcu muzeum. Imprezie towarzyszyć będzie otwarcie nowej wystawy stałej poświęconej miastu Elbląg. Tego samego dnia, o godz. 18.30 odbędzie się premiera pierwszego w północnej Polsce filmu holograficznego. Prezentacja filmowa trwać będzie 20 minut, obraz prezentuje dzieje regionu, w szczególności miast Elbląg i Kaliningrad.Kadr z filmu holograficznego, który prezentowany będzie w elbląskim muzeum
Autor: Ryszard Biel


W trakcie wydarzenia zaprezentują się grupy rekonstrukcyjne, będzie obozowisko wczesnośredniowieczne i rycerze. Goście będą mogli zwiedzić gmach Podzamcza, zobaczyć pokazy walk i dawnych rzemiosł, a także porozmawiać z rekonstruktorami i zapoznać się z przedmiotami, jakich używali nasi przodkowie wieki temu. Będą też niespodzianki i konkursy.

Piknik Rodzinny odbędzie się w godzinach od 16.00 do 20.00. Zakończy go iluminacja zmodernizowanego Podzamcza i dziedzińca muzeum.


- Takie pokazanie historii i archeologii jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Będzie to wydarzenie o randze europejskiej – tak o nowej wystawie i filmie holograficznym mówi dr Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Już w najbliższą niedzielę (7 września) jako pierwsi ekspozycję i film obejrzą i ocenią elblążanie.

W tym roku elbląskie muzeum obchodzi 150. urodziny – obecne muzeum kontynuujące tradycje swoich poprzedników jest najstarszą placówką muzealną w województwie. W ramach świętowania, w niedzielę odbędą się pokazy nowości wystawienniczych, a także pierwszego w północnej Polsce filmu holograficznego o przeszłości regionu.

    - Wystawa będzie bardzo ciekawa – zapowiada dr Maria Kasprzycka, dyrektor MAH w Elblągu. - Jej scenariusz przygotowali Wiesława Rynkiewicz-Domino i Mirosław Marcinkowski, zaś scenariusz artystyczny zaplanował Michał Urban, autor wystawy Schindlera, współtwórca aranżacji wizualnej w podziemiach rynku krakowskigo. Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się go pozyskać do pracy nad elbląską ekspozycją. Wyjątkowy będzie film holograficzny o historii regionu wyreżyserowany przez elblążanina Marcina Borchardta. Będą muzalne perełki, będzie znakomity produkt turystyczny. Historia i archelogia zostaną bowiem pokazane w sposób wyjątkowy i niepowtarzalny w skali kraju, ale i Europy.

Tak powstawał hologram elbląski, a efekt końcowy będzie można zobaczyć w niedzielę
(fot. nadesłana)

    Promujemy nasze nowości, są przygotowane trailery filmu, a w październikowym wydaniu tygodnika "Polityka" będzie też tekst.

    Jednak pierwszymi odbiorcami i widzami będą elblążanie, którzy w niedzielę 7 września odwiedzą muzeum.

    - Zapraszamy na piknik rodzinny, który rozpoczniemy o godz. 16 – zachęca Maria Kasprzycka. - Dla gości przygotowane będą projekcje filmu holograficznego, prezentującego dzieje regionu, w szczególności miast Elbląg i Kaliningrad. W związku z ograniczoną liczba miejsc w sali projekcyjnej jak i czasem projekcji niedzielne pokazy będą limitowane. Wejściówki na ten 20-minutowy pokaz są zdobycia w konkursach w lokalnych mediach oraz będą możliwe do wygrania podczas pikniku.

    Na muzealnym dziedzińcu odbywać się będą pokazy walk z różnych epok czy życia obozowego wikingów, w wykonaniu elbląskich grup rekonstrukcyjnych. Towarzyszyć będzie również muzyka w wykonaniu zespołu muzyki dawnej.

    Uczestnicy pikniku będą mieli możliwość zwiedzenia także drugiej z nowych wystaw, otwartej w ubiegłym tygodniu. Piknik zakończy się o godz. 20.00.


Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Muzea ponad granicami”. Projekt “Muzea ponad granicami” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. The „Museums over the borders” project is co-financed by the European Union under Lithuania-Poland-Russia ENPI Cross-border Cooperation Programme 2007-2013.