wtorek, 16 września 2014

Rosjanie nie uważają Polaków za wrogów: "To nasi bracia Słowianie"

Choć w rosyjskich mediach pojawiają się informacje wskazujące na antyrosyjskie nastroje w naszym kraju, to wielu Rosjan nie daje im wiary.Tęcza nad Arkoną
Autor: Wsiewołod Iwanow

W ostatnich miesiącach nie zmienił się też radykalnie stosunek przeciętnych Rosjan do Polski.

Według kompleksowych badań prowadzonych w ostatnich latach, Rosjanie postrzegają nas jako dobrych i stabilnych sąsiadów. Wielu Rosjan chwali się kontaktami z Polakami, podziwia twórczość naszych artystów, czyta polskie książki i ogląda polskie filmy.

Na ulicach Moskwy najczęściej można usłyszeć, że -„w stosunkach między Rosjanami i Polakami nic się nie zmieniło. Niezależnie od wszystkiego jesteśmy przecież braćmi Słowianami”. Rzadziej pojawiają się takie opinie -„mój stosunek do Polaków się zmienił na gorsze. Jesteście normalnym narodem, ale zanim coś zrobicie, powinniście najpierw dwa razy pomyśleć”.

Jednak cześć rosyjskich polityków ostro krytykuje Polskę za jej stanowisko wobec kryzysu na Ukrainie. W mediach wielokrotnie pojawiały się zarzuty, że pomagamy ukraińskim nacjonalistom i walczymy przeciwko pokojowo nastawionej ludności Donbasu.