środa, 24 września 2014

III Niedziela z Archeologią w Radomiu

Muzeum imienia Malczewskiego zaprasza w niedzielę, 28 września, na III Niedzielę z Archeologią.W każdej Niedzieli z archeologią zainteresowaniem cieszą się pokazy walk rycerskich.
(fot. Barbara Koś)


Niedziela zapowiada się bardzo ciekawie. Można będzie przyjrzeć się prehistorycznym skarbom, wysłuchać prelekcji o rycerskich i szlacheckich rodach Ziemi Radomskiej i unikatowych monetach Władysława Łokietka znalezionych na Piotrówce.


- Na każdym spotkaniu pokazujemy, co nowego słychać w archeologii – mówi Małgorzata Cieślak – Koptyt, kierownik działu archeologii muzeum. - Teraz jest to projekt " Agri Cultura pierwszych rolników. Powrót do przeszłości.”


Będą archeologiczne bajki


W projekcie wzięły udział dzieci z przedszkola i szkoły w Górach Wysokich koło Sandomierza. Podczas weekendowych spotkań z archeologią i plastyką, uczyły się o najstarszych społecznościach rolników ziemi sandomierskiej, które stworzyły nowoczesną cywilizację rolniczą.

Rezultatem działań są cztery animowane bajki opowiadające o początkach neolitu, stworzone częściowo przez dzieci podczas zajęć warsztatowych, a zekranizowane w pracowni komputerowej za pomocą nowoczesnych technologii.


Narratorami są w nich dzieci, filmy w prosty sposób pokazują, jak się osiedlali pierwsi ludzie, jak siali ziarno, czy jak powstawały pierwsze narzędzia - mówi Małgorzata Cieślak-Kopyt, pomysłodawczyni cyklu "Niedziela z archeologią", kierowniczka działu archeologii w Muzeum im. Jacka Malczewskiego.


Bajki będą prezentowane w Domu Gąski i Esterki, na naszej wystawie archeologicznej "Zanim powstało miasta. Początki Radomia” Początek o godz. 10:00.Biżuteria dziewczynki i denary Łokietka


Kolejne warsztaty dla dzieci i młodzieży zaplanowano o godz. 13. Własnoręcznie będzie można ulepić miseczkę czy wykonać plecionkę.


Również w kamienicach Gąski i Esterki o godz. 14:30 Przemysław Ziemba, prezes Radomskiego Towarzystwa Numizmatycznego, opowie o monetach znalezionych na Piotrówce - denarach Władysława Łokietka.


- Na Piotrówce zostały znalezione bardzo rzadkie emisje tych monet. Może podczas wykładu dowiemy się, dlaczego były akurat u nas? - zachęca kierowniczka.
Zaś w kamienicy starościńskiej przy ulicy Grodzkiej 8, w godzinach 10:00-16:00, pokazany zostanie skarb biżuterii należącej do dziewczynki z epoki brązu. - Zobaczyć będzie można bransolety, naszyjniki - mówi Cieślak-Kopyt. A także zabytki ze skarbu, z którym pochowany został mężczyzna żyjący w epoce żelaza (w czasie kultury łużyckiej). Zaprezentowane zostaną m.in. nagolenniki czy fragmenty naczyń.


Oba skarby zostały odkryte przez przypadkowych znalazców na terenie regionu radomskiego.


Opowieści o rycerskich rodach


Kolejny wykład z cyklu "W samo południe”: "Od przyłbicy do kontusza czyli przemiana rycerstwa w stan szlachecki” przygotował Mariusz Kozdrach z Zespołu Naukowego do Badań Dziejów Radomia.
Będzie to barwna opowieść o rodach rycerskich i szlacheckich ziemi radomskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przemian w sferze kultury materialnej na przykładzie rezydencji, uzbrojenia i ubiorów.


"Niedziela” pokazuje zawsze efekt badań na Piotrówce.
O 14:30 Przemysław Ziemba, prezes Radomskiego Towarzystwa Numizmatycznego opowie o "Zagadkowych znaleziskach monet znalezionych na Piotrówce”, denarach Władysława Łokietka.


Prelekcjom prowadzonym w Domu Gąski i Esterki towarzyszą warsztaty dla dzieci i rodzin: – o godzinie 11:00 wykopaliska dla najmłodszych i o 13:00.– warsztaty plastyczne: ornamentowanie naczyń, lepienie paciorków i plecionka.
Jak pracuje archeolog?


Młodzi archeolodzy z Rewitalizacji Sp. z o.o. i Instytutu Archeologii PAN Stanowisko Radom zapoznają także gości Kamienicy Starościńskiej z warsztatem pracy archeologa.


- Pokażą narzędzia wykorzystywane podczas prac wykopaliskowych i zaprezentują podstawowe techniki pracy dokumentacyjnej - opowiada Cieślak-Kopyt.

Ważną częścią niedzielnego spotkania będą pokazy radomskiej grupy rekonstrukcji historycznej "Chorągiew Rycerska Ziemi Radomskiej”, która w godzinach 13:00 – 16:00, zaprezentuje stroje i oręż dawnej szlachty.


Niedziela z archeologią odbędzie się w godzinach od 10:00 do 16:00 na terenie Miasta Kazimierzowskiego, Muzeum imienia Malczewskiego, ulica Rynek 16,w Domach Gąski i Esterki, Rynek 4.5 oraz stacji archeologicznej Polskiej Akademii Nauk w Kamienicy Starościńskiej, ulica Grodzka 8.

Wstęp wolny.Autor: Barbara Koś
Agnieszka Kępka