wtorek, 16 września 2014

Archeolodzy przebadali czeskie cmentarzysko z XI–XII wieku

Ponad 70 średniowiecznych pochówków szkieletowych odkryli archeolodzy w czasie badań w czeskich Nesvěticach – to jedna z największych nekropolii wiejskich z tego okresu w regionie. W wykopaliskach brali udział studenci z Zakładu Archeologii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.Foto: M. Przysiężna - Pizarska


Polscy żacy dołączyli w czasie wakacji do zespołu kierowanego przez Petra Čecha z Instytutu Archeologii Republiki Czeskiej w Pradze. Opiekunem polskiej grupy była dr Magdalena Przysiężna–Pizarska. Studenci nauczyli się metod eksploracji i dokumentacji stosowanych w Czechach.
"Przy badanych przez nas pochówkach odkryliśmy piękne zausznice i kabłączki skroniowe, które stanowiły niewątpliwie wspaniałą ozdobę okresu wczesnego średniowiecza" – opowiada PAP dr Przysiężna–Pizarska.
Poza tym, archeolodzy natknęli się - nad warstwą pochówków - na nagrobki wykonane z piaskowca. Zmarłym umieszczano w grobach również szklane paciorki oraz pojedyncze przedmioty wykonane z żelaza i kamienia. Pochówki ułożone są na osi wschód – zachód, zazwyczaj w pozycji wyprostowanej na wznak.
Foto: M. Przysiężna - Pizarska

Badane przez archeologów miejsce ma bardzo złożony układ warstw. Kolejne groby lokalizowano nad starszymi. Stan zachowania ich jest bardzo zły. "Jest to niewątpliwie wyzwanie dla młodych adeptów archeologii" – dodaje dr Przysiężna–Pizarska.
Cmentarz użytkowano w XI–XII wieku. Zdaniem naukowców, biorąc pod uwagę badania prowadzone w latach wcześniejszych, możliwe jest, iż łącznie znajduje się tam nawet kilkaset pochówków, co czyni stanowisko jedną z największych nekropolii wiejskich w regionie.
Stanowisko w Nesvěticach odkryto w 1968 roku. Badania wykopaliskowe rozpoczęto w 1970 roku. Kontynuowano je latach 80. w związku z intensywną działalnością górniczą - podziemne prace kopalniane spowodowały, iż warstwy archeologiczne zaczęły osiadać nawet o kilka metrów. Wtedy archeolodzy podjęli się badań ratowniczych. Podobne są powody obecnych prac.

Foto: M. Przysiężna - Pizarska
Zawiązana współpraca z czeskimi archeologami będzie kontynuowana w przyszłym roku. Naukowcy planują także zorganizować wspólnie międzynarodową konferencję naukową w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego, poświęconą tematyce cmentarzysk i obrządku pogrzebowego okresu wczesnego średniowiecza i średniowiecza.

Autor: szz/ agt/