środa, 3 września 2014

Szkielety i naczynia pod przyszłą drogą. W Markowicach odkryto wczesnośredniowieczne cmentarzysko

Zanim powstanie obwodnica Inowrocławia, trzeba dokładnie zbadać to, co znajduje się pod ziemią. Odkrycia już zaskakują.Badania archeologiczne na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku
szkieletowym w Markowicach koło Inowrocławia
(fot. GDDiA)

- Znaleziska są wyjątkowo ciekawe. To teraz kilka stanowisk, ale ich liczba w najbliższych dniach wzrośnie do około 17 - mówi Michał Wiśniewski z bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który odpowiada za badania archeologiczne.

Groby w Markowicach
W Markowicach odkryto wczesnośredniowieczne cmentarzysko rzędowe z około VIII - IX wieku. To na razie kilkanaście grobów, ale będą kolejne odkrywki, więc prawdopodobnie ta liczba zwiększy się.

Naukowcy przypuszczają, że cmentarzysko w Markowicach reprezentuję kulturę wczesnopiastowską, z okresu poprzedzającego budowę państwowości polskiej. Ale ta teza wymaga jeszcze weryfikacji. Cmentarzysko mogło być zlokalizowane przy osadzie, może nawet obronnej, po której nie ma śladu. Ten fakt można jednak tłumaczyć tym, że tam, gdzie były domostwa, a może nawet miejsce kultu pogańskiego, w XVIII wieku wzniesiono zespół klasztorny karmelitów trzewiczkowych. Dziś tutejszy kościół jest sanktuarium Matki Bożej Miłości i Pokoju Pani Kujaw.

W głąb tysiącleci
Z kolei w miejscowości Tupadły, gdzie powstanie węzeł drogowy, odkryto kilka grobów i sporo fragmentów ceramiki. - Już wiadomo, że te stanowiska reprezentują bardzo szerokie spektrum czasowe i kulturowe - informuje Michał Wiśniewski. - Najstarsze znaleziska pochodzą z 3-4 tysiąclecia przed naszą erą, a najmłodsze z III wieku naszej ery - zapewne z okresu rzymskiego.Autor: Marek Weckwerth

Za: http://www.pomorska.pl/