poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Związek Słowiański szuka kandydatów na radnych ze słowiańskimi poglądami

Związek Słowiański szuka kandydatów na radnego o słowiańskich poglądach - ogłoszenie w tej sprawie pojawiło się kilka dni temu w "Dzienniku Bałtyckim".

Zamieścił je Związek Słowiański, czyli mało znana, ale jednak - partia polityczna z siedzibą w Warszawie - która przymierza się do startu w nadchodzących wyborach samorządowych.

- Chcielibyśmy działać także na terenie woj. pomorskiego. Nasze ugrupowanie nie jest duże, ale cztery lata temu udało nam się wprowadzić dwóch radnych do rad gmin - informuje mężczyzna, którego numer kontaktowy podany jest w ogłoszeniu.

Wymagań co do kandydatów na radnych jednak nie precyzuje. - Najlepiej byłoby się w tej sprawie spotkać. Podobnie jak w sprawie naszego programu. Będziemy niebawem jechać do Kartuz, więc możemy się umówić - proponuje w rozmowie.

Dodaje, że jeśli w Gdańsku uda się znaleźć odpowiednią liczbę ludzi, to komitet Związku Słowiańskiego na pewno wystartuje w jesiennych wyborach w stolicy Pomorza. Jak twierdzi, Gdańsk to dla nich "ciekawy teren".

- Nie bardzo rozumiem, na czym ta słowiańskość poglądów kandydata miałaby polegać - komentuje dr hab. Mikołaj Cześnik, politolog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. - Słowianie różnią się znacznie między sobą, o czym najdobitniej świadczyć może obecny konflikt ukraińsko-rosyjski. Sami działacze Związku Słowiańskiego przekonują, że "bronią praw i interesów narodu polskiego oraz dbają o zachowanie jego słowiańskiej tożsamości".

Logo partii to brodzący bocian wpisany w litery ZS. A jej program, jak czytamy na stronie internetowej organizacji, "nawiązuje do Manifestu Zjazdu Słowiańskiego w Pradze w 1848 r. i ma na celu obronę praw i interesów Narodu Polskiego oraz zachowanie jego słowiańskiej tożsamości".

Partia działa od 2006 r., jak na razie bez sukcesów. Choć mało kto o nich słyszał, deklarują, że chcą namieszać w nadchodzących wyborach. Także na Pomorzu. Związek Słowiański szuka tu już poparcia.

Zainteresowanym proponuję stronę Związku Słowiańskiego: http://zs.org.pl/


Autor: Ewelina Oleksy