sobota, 23 sierpnia 2014

Podróż w czasie: Goci na Kamiennych Kręgach

W niedzielę miłośników historii, a przede wszystkim dobrej zabawy nie może zabraknąć na festynie pod hasłem Goci na Kamiennych Kręgach.Kręgi kamienne w Grzybnicy

Właśnie w niedzielę o godz. 13 na terenie rezerwatu "Kamienne Kręgi” koło Grzybicy rozpocznie się impreza, z której słynie gmina Manowo. To doroczny festyn Goci na Kamiennych Kręgach.

W programie imprezy m.in. pokazy kultury gockiej, pokazy walk Gotów i Rzymian, warsztat kowala, który wykuwać będzie kopie gockich wyrobów żelaznych, prezentacja warsztatu wyrobu starożytnych i wczesnośredniowiecznych instrumentów muzycznych, dla dzieci, młodzieży i dorosłych warsztaty wyrobu krajek. Chętni i... odważni będą mogli skorzystać z oferty gockiego fryzjera, który będzie zaplatał włosy na "germańską modę”. Tradycyjnie nie zabraknie też ciekawych i pouczających historycznych gier, zabaw i konkursów. Swoje stoisko przygotuje też koszaliński Muzeum – będzie można zobaczyć na nim przedmioty wykopane na terenie Rezerwatu, a także tematyczne wydawnictwa.

Kamienne Kręgi znajdują się około 23 km od Koszalina jadąc drogą nr 11 w kierunku Szczecinka za wsią Mostowo. Nieopodal Grzybnicy (gm. Manowo), w środku lasu można ujrzeć kamienne kręgi z I-III w. n.e. Na drodze głównej należy wypatrywać tablicy informacyjnej kierującej na leśną drogę.

Kręgi kamienne w Grzybnicy


Miejsce to uważane jest za magiczne, nie tylko ze względu na... magiczną imprezę. Kręgi odwiedzane są często przez radiestetów i bioenergoterapeutów, którzy przekonują, że miejsce to ma w sobie moc, ogromną energię.


Autor: Joanna Krężelewska