wtorek, 19 sierpnia 2014

Grzybowski Turniej Wojów

Grzybowski Turniej Wojów odbędzie się w najbliższy weekend 23-24 sierpnia. Wydarzenie nawiązuje do dawnych turniejów rycerskich. Uczestnicy staną w szranki, by zdobyć tytuł najbardziej walecznego i wszechstronnego wojownika.


Grzybowski Turniej Wojów. Dwudniowa impreza rozpocznie się w sobotę 23 sierpnia o godz. 10:00. Wydarzenie oprócz widowiskowych pokazów walk dostarczy wielu innych wrażeń. Pierwszego dnia będzie można podpatrzeć życie wczesnośredniowiecznych rzemieślników, wysłuchać wykładów o historii grodu i drużynie pierwszych Piastów (godz. 12:15), obejrzeć wystawę Militaria drużyny Mieszka I z Ostrowa Lednickiego (otwarcie godz. 11:00).


Dzieci wcielą się w małych archeologów, obejrzą spektakl teatru Małeke "Jak Piast został wodzem" (godz. 13.30), wezmą udział w grze edukacyjnej "Wojownik grzybowskiego grodu" (12.00-15.00).


Bitwy i pojedynki będą się odbywać zarówno w sobotę, jak i niedzielę. W sobotę program walk wygląda następująco: grzybowski turniej łuczniczy w godz. 10:00-18:00, rozgrywki turniejowe - eliminacje w walkach przy użyciu szczytu, miecza i topora, rzut oszczepem i strzelanie z łuku - w godz. 11:00-17:00. Na godz. 15:00 zaplanowano bitwę.


W ramach Grzybogrania przed publicznością wystąpi zespół flażoletowy ze Szkoły Społecznej w Grzybowie, grupa Stout, Reporter, Droryje, Kwartet Jorgi.


GRZYBOWSKI TURNIEJ WOJÓW – NA UDEPTANEJ ZIEMI
Turniej rycerski o Nagrodę
Dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
i Burmistrza Miasta i Gminy Września
23-24 sierpnia, Gród w Grzybowie k. Wrześni

Wydarzenie jakie będzie miało miejsce w sierpniu na terenie Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie, będącym Oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, ma mieć charakter edukacyjno-naukowy. Jego zadaniem jest animacja historii poprzez zobrazowanie gry wojennej wojowników z okresu X i XI w. czyli z okresu formowania się początków polskiej państwowości.


Celem tych działań jest ugruntowywanie wiedzy historycznej w szerokich kręgach społecznych poprzez prezentacje i animacje historyczne w autentycznym – historycznym miejscu, przy wykorzystaniu sprawdzonej wiedzy historycznej, rekonstruowanej przez znakomitych specjalistów – archeologów, historyków, rekonstruktorów historycznych i animatorów historii. Tegoroczne wydarzenie nawiązuje do historycznych turniejów rycerskich znanych ze źródeł historycznych i ikonografii, przetworzonych w animowany obraz przez rekonstruktorów historycznych, naukowców i edukatorów.Głównym organizatorem wydarzenia jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, a partnerem strategicznym Wiejskie Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalno-Turystyczne „Szansa” z Grzybowa. W organizację wydarzenia włącza się także społeczność lokalna Grzybowa, której przewodzi Sołtys wsi Grzybowo.


Uczestnicy turnieju staną w szranki, aby udowodnić kto spośród przejeżdżających na grzybowski gród jest najlepszy, najbardziej wszechstronny. Kto najlepiej prezentuje woja z czasów Piastów. Szereg konkurencji, do których staną wojownicy – reprezentanci grup odtwórstwa historycznego – pozwoli wyłonić najlepszych. Zwycięzcy Turnieju będą walczyć o dwie główne Nagrody: miecz (ufundowany przez prof. dr hab. Andrzeja Marka Wyrwę – Dyrektora Muzeum) – dla wszechstronnego woja pancernego oraz topór (ufundowany przez Burmistrza Tomasza Kałużnego) dla najwszechstronniejszego tarczownika.


Nagrody wykonają najlepsi rzemieślnicy-rekonstruktorzy, będą to repliki militariów znalezionych na Ostrowie Lednickim – czołowym grodzie pierwszych Piastów .Autor: Ewa Konarzewska-Michalak


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza