środa, 27 sierpnia 2014

Wkrótce jubileuszowy festyn archeologiczny w Biskupinie

XX Festyn Archeologiczny, tym razem pod hasłem „Kamień, brąz, żelazo”, odbędzie się w Biskupinie w dniach 13–21 września. Archeolodzy zapraszają do odbycia podróży przez wszystkie trzy epoki, które zawierają się w tytule festynu.


„To unikalna szansa, aby spotkać się z łowcą mezolitycznym, który posługiwał się narzędziami krzemiennymi, jak i z brązownikiem, wykonującym pierwsze narzędzia z brązu, a także kowalem, aby zobaczyć, jak udało mu się opanować kucie żelaza” – czytamy w zaproszeniu organizatorów.
Muzealnicy świętują również drugi jubileusz – 80–lecia badań archeologicznych w Biskupinie. Z tej okazji przygotowano specjalną retrospektywną wystawę w pawilonie ekspozycyjnym.
Poza tym zwiedzający mogą spodziewać się, jak co roku, wielu atrakcji. Będą wśród nich zajęcia edukacyjne, prezentacje, pokaz mody z epoki kamienia, brązu i żelaza, konkursy organizowane przez animatorów na rozmaitych stanowiskach, pokazy walk wojów. Przygotowano również żywą rekonstrukcję wczesnośredniowiecznej wioski. Całości programu dopełni muzyka z dawnych czasów - na scenie wystąpią grupy Percival, Ęzibaba i białoruski Lutaś. Stare, litewskie pieśni zaprezentuje zespół Laiminguo.
Organizatorzy zachęcają do zwiedzenia nowej atrakcji Biskupina - zrekonstruowanej osady neolitycznej, która jest przykładem budownictwa pierwszych rolników zamieszkujących okolice Biskupina około 6 tys. lat temu. Na własne oczy będzie można się przekonać, jak orano pola przy użyciu wołów, jak opiekowano się zwierzętami, skąd brano wodę i jak lepiono naczynia gliniane. Rekonstrukcje powstały w tych samych miejscach, gdzie pierwotnie znajdowały się oryginalne obiekty. Odbudowywana przez muzealników wieś wczesnośredniowieczna składa się z budowli mieszkalnych i gospodarczych o konstrukcji zrębowej i słupowej. Dopełnieniem zwiedzania będzie możliwość obejrzenia wystawy „Epoka pierwszych rolników”.
Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Szczegółowy program festynu znajduje się na stronie internetowej muzeum: www.biskupin.pl.

Autor: szz/ mrt/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz