wtorek, 19 sierpnia 2014

Najazd na kaszubski gród - Wdzydze Kiszewskie

W ramach "Wdzydzkich spotkań z historią" powstanie rekonstrukcja wioski wczesnośredniowiecznej. Można będzie zobaczyć inscenizacje walk, pokazy rzemiosł dawnych oraz bitwę z podbojem grodu.

Wdzydze znane są ze swojej świetnej bazy wypoczynkowej oraz ze skansenu - Kaszubskiego Parku Etnograficznego. Od teraz, będą znane z rekonstrukcji historycznego obozu Wikingów i Słowian.


Zwiedzający doświadczą z bliska codzienności życia z okresu X wieku. Nie zabraknie kramu kowala czy cieśli oraz tkaczy z Pomorza. Od sobotniego ranka do niedzieli, zarówno na rekonstruktorów, jak i zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji.


W sobotę i niedzielę odbędą się pokazy walk i formacji bojowych, zabawy z nagrodami dla publiczności: gra w kubb, bieg woja i niewiast, turniej łuczniczy oraz wiele innych. Sobotni wieczór zakończy się koncertem zespołu rockowego "Rum z Rumi" oraz folkowego zespołu "Bubliczki". Po występach na scenie, organizatorzy zapraszają na spektakl ognia i muzyki. Niedziela upłynie w atmosferze walk w formacjach oraz konkursów dla publiczności.


W imprezie swój udział zapowiedziało ponad stu pięćdziesięciu rekonstruktorów, którzy przybędą między innymi z Gdańska, Brus, Słupska, Władysławowa.


"Wdzydzkie spotkania z historią" zostaną zorganizowane dzięki:
- Gminie Wiejskiej Kościerzyna
- Muzeum Ziemi Kościerskiej
- Stowarzyszeniu Odtwórców Historycznych "Niflheim"
- Stowarzyszeniu Przyjaciół Wdzydz, które pozyskało na realizację tego przedsięwzięcia dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europa Inwestująca w obszary wiejskie.


Jak dotrzeć:

Drogą: Z Trójmiasta trasą nr 7 do Żukowa, następnie krajową 20-tką do Kościerzyny, a stamtąd kieruj się na Wdzydze.

Rzeką: Płynąc Wisłą skieruj się na Wdę (okolice Świecia). Po 93 milach dotrzesz do Jeziora Wdzydze.

Powietrzem: Twój smok wie, gdzie jest lotnisko w Borsku...

(GPS:54.012690, 17.940486)

Szczegóły na www.wdzydzewikingow.pl