sobota, 23 sierpnia 2014

Będzie się działo – Słupsk i okolice

W Słupsku, Ustce i innych miejscowościach regionu na przedostatni weekend wakacji przygotowano wiele propozycji dla dzieci i całych rodzin. Na większość z nich wstęp jest darmowy.Rycerze w sobotę kolejny raz obronią Słupsk. 
(fot. Marcin Kamiński)
źródło: http://www.gp24.pl/


Miasto oblężone
Spotkanie z średniowiecznymi wojami trwać będzie w sobotę i niedzielę. Wioska rycerska znajduje się na terenie Parku Kultury i Wypoczynku, w okolicach alei brzozowej. tam będzie można zobaczyć, jak wyglądało życie wojów i białogłów w średniowieczu. Będą więc kramy z towarami, wioskowi kowale nauczą, jak się wykuwa niezbędne drobiazgi, będzie można również podpatrzeć, jak powstają przedmioty ze skóry, w tym buty. Będzie tkanie, szycie, tańce, śpiewy i fireshow.

Najważniejszym wydarzeniem jednak będzie sobotnia bitwa pod murami w okolicach Baszty Czarownic. Scenariusz rekonstrukcji dotyczy bitwy, która miała miejsce w pobliżu Słupska w roku 1259. Starły się wtedy wojska książąt pomorskich Świętopełka II Wielki Księcia Gdańskiego z rycerzami Barcisława III oraz Barnima I.

Inscenizacja oblężenia i walki zwane bohurtami rozpoczną się o godz.19. Zanim jednak wojowie przystąpią do walki, wczesnym popołudniem damy wezmą udział w wyścigu białogłów.


Baszta czarownic w Słupsku


Jarmark z biblioteką
Na Rynku Rybackim przed Spichlerzem Richtera w niedzielę odbędzie się Jarmark Gryfitów. Gospodarzem tego spotkania Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku. Bibliotekarze przygotują gry, zabawy i konkursy dla dzieci i całych rodzin. Będzie również malowanie twarzy i kiermasz taniej książki, a po Rynku Rybacki przez cały czas będzie się przechadzał Krasnal Hałabała. Mieszkańcy i turyści dowiedzą się też, jakie zajęcia dla wszystkich czytelników przygotowuje biblioteka na nowy sezon. Przez cały czas czynne będą kramy twórców ludowych, bukinistów i kolekcjonerów. Początek o godz. 11. Wstęp jest wolny.

Niedziela u Klicków
W muzeum w Klukach w każdą niedzielę wakacji organizuje imprezę folklorystyczną "W niedzielę u Klicków”. W muzeum można zobaczyć odświętnie zastawione stoły, do jakich dawniej całymi rodzinami lub wspólnie z sąsiadami zasiadali Słowińcy. Zapoznać się można z techniką tkania krajek, czyli kolorowych wstą­żeczek, którymi kobiety obszywały brzegi sukni. W zagrodzie szyte są ponadto sieci rybackie, a także odbywają się gry i zabawy dla dzieci. Najmłodsi turyści będą mieli okazję przekonać się, że nawet najprostsze, zupełnie niepozorne przedmioty, mogą dostarczyć mnóstwo świetnej zabawy. W jednej z chałup skosztować będzie można wafli drożdżowych smażonych w żeliwnej formie, a także drożdżowych babek wypiekanych w chlebowym piecu. W izbie zastawiono stół dla gości filiżanki i imbryczek z herbatą oraz ciasto i konfitury. W jednej z zagród można natknąć się na akordeonistę, wygrywają­ce­go kaszubskie melodie i rozprawiającego z sąsiadem. Nie zabraknie też tradycyjnego słowińskiego chleba ze smalcem i żuru. Impreza w potrwa w godz. 10-16.


Znachorka słowiańska


Kobieta pełna mocy
Na wystawę Katarzyny Majak "Kobiety mocy” w Baszcie Czarownic składa się cykl portretów i rozmów ze współczesnymi kobietami zamieszkującymi polskie wsie i miasta. Bohaterki tego projektu to kobiety zajmujące się alternatywnymi formami duchowości. Są wśród nich uzdrowicielki, szeptunki, wizjonerki, przewodniczki duchowe oraz artystki. Kobiety są przedstawicielkami różnych tradycyjnych nurtów pogańskiej duchowości, część z nich natomiast wyznaje własne autorskie systemy duchowości. Usteckie pamiątkiAutor: Daniel Klusek