wtorek, 13 maja 2014

Piknik historyczny i konferencja naukowa o Radomiu

Radom obchodzi w tym roku 650. rocznicę przeniesienia miasta na prawo magdeburskie. Będzie piknik historyczny, wystawy, konkursy, a także konferencja naukowa "Od grodu do miasta lokacyjnego"- Przeniesienie miasta z prawa średzkiego na magdeburskie wzmocniło rozwój miasta. Zaczęło rozkwitać i odgrywać coraz większą rolę w kraju i Europie. Dlatego chcemy uczcić to wydarzenie wieloma imprezami kulturalnymi i o charakterze naukowym - mówił wczoraj na konferencji prasowej prezydent Andrzej Kosztowniak.


Naukowo o Radomiu


Piątkowa konferencja rozpocznie się o godz. 10 w Resursie Obywatelskiej. W pierwszej, przedpołudniowej części referaty wygłoszą prof. Andrzej Buko (Instytut Archeologii i Etnologii PAN) "Miasta średniowieczne - spojrzenie archeologa", prof. Henryk Samsonowicz (Uniwersytet Warszawski, PAN) "Obraz współczesnego Radomia jako przekaz o etapach historii Polski", prof. Ryszard Szczygieł (UMCS) "Powstanie Nowego Miasta w Radomiu na tle reformy lokacyjnej miast małopolskich w czasach Kazimierza Wielkiego", prof. Dariusz Kupisz (UMCS) "Polityczne i administracyjne znaczenie Radomia w czasach Jagiellonów", dr Maciej Trzeciecki i dr Piotr Szwarczewski (Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Uniwersytet Warszawski) "Przyroda - ludzie - historia. Archeologa i geografa spojrzenie na średniowieczny Radom".


Od godz. 13 część druga, a w niej wykłady: prof. Sławomira Moździocha (Uniwersytet Opolski) "Miasto, ta zbrodnia z kamienia. Znaczenie tzw. rewolucji miejskiej dla mieszkańców wczesnośredniowiecznej Polski", prof. Joanny Kalagi (UW) "Gród w Sąsiadce jako przykład wczesnośredniowiecznego ośrodka centralnego na pograniczu polsko-ruskim", prof. Mariana Rębkowskiego (Uniwersytet Szczeciński, IAiE PAN) "O roli archeologii w badaniach miast hanzeatyckich południowego wybrzeża Bałtyku", dra Zbigniewa Lechowicza (Narodowy Instytut Dziedzictwa, oddział w Łodzi) "Średniowieczna Iłża albo o pożytkach płynących z badań małych miast", mgr. Zbigniewa Polaka (UW) "Słodko-gorzki smak archeologii dawnej Warszawy". Od godz. 15 dyskusja.


Obóz rycerski w Rynku


Od 26 maja w Muzeum im. Jacka Malczewskiego czynna będzie wystawa "Zwierciadło saskie i prawo magdeburskie fundamentem dla Europy", zorganizowana przez kraj związkowy Saksonia-Anhald.


- Jest to wystawa objazdowa, która składa się z kilku plansz, gablot, panelu multimedialnego oraz filmu DVD. Prezentowane będą średniowieczne starodruki i monety. Ponieważ w zasięgu prawa magdeburskiego znalazł się też Radom, wystawie towarzyszyć będzie niewielki pokaz przygotowany przez nasze muzeum, na którym zaprezentujemy kopie najstarszych dokumentów Radomia, fotografie zabytków i obiektów związanych z początkami miasta - mówiła Katarzyna Wrona, szefowa działu historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego.


Krystyna Szymańska, szefowa wydziału kultury w magistracie, poinformowała, że obchodom towarzyszyć będą konkursy, m.in.: na strój średniowieczny, literacki, fotograficzny, na widowisko kukiełkowe.


28 i 29 czerwca w Rynku odbędzie się piknik historyczny, podczas którego poznamy laureatów tych konkursów, rozbije się tam obóz rycerski, będzie turniej, pokazy kuglarskie, wystąpi bard, postawione zostaną kramy z rękodziełem. - Proboszcz fary obiecał, że otworzy w tych dniach zamek, który będzie można zwiedzać z przewodnikiem - dodała Szymańska.


W październiku otwarta zostanie wystawa plastyków radomskich i z zaprzyjaźnionego Magdeburga, a w listopadzie wystawa i promocja wydawnictwa Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego.Autor: Magdalena Ciepielak

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza