czwartek, 29 maja 2014

I Piknik Słowian

Pokazy płatnerstwa, garncarstwa, słowiańskiej kuchni, tkactwa oraz uzbrojenia i potyczek wczesnośredniowiecznych wojów będzie można podziwiać 31 maja podczas I Pikniku Słowian w Puławach.


– Chodzi nam o pokazanie naszej przeszłości, ale też o promocję pobliskiego Grodziska Żmijowiska i przybliżenie kultury ludzi żyjących tam przed wiekami. Tą tematyką interesuje się bardzo wielu ludzi, ale bodaj po raz pierwszy zaprezentujemy swoje umiejętności, wiedzę, swoje hobby przed mieszkańcami Puław. Wydarzenie będzie bardzo ciekawe, takie w którym mogą brać udział rodziny, bo przygotowaliśmy tez wiele atrakcji dla najmłodszych – mówi Aleksandra Lis z Centrum Informacji Turystycznej w Puławach.


Na puławskim skwerze zostanie zbudowana wioska słowiańska. W jednym miejscu rozlokują się garncarze, w innym płatnerze zrobią zbroję, obok stanie warsztat tkacki, gdzieś niedaleko w słowiańskiej kuchni będą gotowane potrawy z tego, co o tej porze roku można znaleźć na polu czy na łące. Nieopodal woje szykować się będą do walki.


– O godz. 13 rozpocznie się pokaz walk wojów w zbrojach z epoki – dodaje A. Lis. – Wcześniej sprzęt i zbroje będzie można obejrzeć z bliska, dowiedzieć się jak powstają, a nawet spróbować własnych umiejętności bo spośród widzów do walki wyzwany zostanie śmiałek.


Patronat merytoryczny nad imprezą sprawuje Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.
I Piknik Słowian będzie doskonałą okazją do zapoznania się z kulturą materialną średniowiecznych Słowian. W programie przewidziane są pokazy płatnerstwa, garncarstwa, słowiańskiej kuchni, tkactwa oraz uzbrojenia i potyczek wczesnośredniowiecznych wojów, a także spotkania z archeologami z oddziału Muzeum Nadwiślańskiego – Grodzisko Żmijowiska, którzy zaprezentują swoją najnowszą książkę „Archeologia doświadczalna w Grodzisku Żmijowiska. Eksperymenty 2008-2012”.


Gwiazdą pikniku będzie zespół Drewutnia, w którego repertuarze jest muzyka słowiańska.


Początek imprezy 31 maja godz. 10.00 – Skwer Niepodległości w Puławach. (Impreza przeniesiona z 17 maja, stąd na plakacie inna data).


Organizatorzy: Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika i Stowarzyszenie Rodzina.

Autor: As i Maria Kolesiewicz
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza