sobota, 14 czerwca 2014

Zostań złotnikiem, ogrodnikiem lub garncarzem. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na warsztaty

Już można się zapisywać na warsztaty złotnicze dla seniorów, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia w Kazimierzu Dolnym. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza też na spotkania w Grodzisku Żmijowiska, które zainteresują pasjonatów garncarstwa i ogrodnictwa.

W Żmijowiskach w wakacje będzie też można dowiedzieć się 
jak Słowianie wyrabiali ceramikę
(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Podczas warsztatów złotniczych dla seniorów specjaliści w tej dziedzinie przybliżą techniki złotnicze. Każdy uczestnik dostanie też trochę srebra, z którego będzie mógł wytworzyć własną biżuterię – zachęca Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Warsztaty są całodzienne – praca pod okiem złotników będzie trwała od rana do wieczora. Weźmie w nich udział bezpłatnie od 15 do 20 osób. Zapisy już się odbywają. W planach jest również powtórzenie warsztatów – za drugim razem dla młodzieży powyżej 13 lat. – Chcielibyśmy też aby podobne warsztaty stały się w przyszłości naszą usługą komercyjną skierowaną do wszystkich zainteresowanych osób – dodaje Zadura.

Dla zainteresowanych życiem dawnych Słowian przeznaczona jest z kolei oferta oddziału Muzeum Nadwiślańskiego – Grodziska Żmijowiska położonego na terenie gm. Wilków. Już od 19 do 22 czerwca w grodzisku odbędzie się kolejne spotkanie z archeologią, tym razem pod hasłem "W słowiańskim ogródku”. Ogrodnik opowie o prowadzonych na miejscu eksperymentalnych uprawach pierwotnych gatunków roślin, znanych Słowianom we wczesnym średniowieczu. – Pewnie też zagoni chętnych do plewienia ogródka – śmieje się Paweł Lis, kierownik Grodziska Żmijowiska.

W Żmijowiskach w wakacje będzie też można dowiedzieć się jak Słowianie wyrabiali ceramikę. Warsztaty archeologii doświadczalnej są zaplanowane od 22 lipca do 2 sierpnia. – Warsztaty odbywają się w formule otwartej. Może w nich wziąć udział każdy zainteresowany – i dorośli i dzieci – zachęca Paweł Lis.

Zapisy i więcej informacji o warsztatach organizowanych przez Muzeum Nadwiślańskie
pod nr tel. (81) 881-02-88.
Garncarstwo przez cały rok

Muzeum Nadwiślańskie zdobyło 160 tys. zł dofinansowania z Funduszy Szwajcarskich. Dzięki pieniądzom w budynku dyrekcji muzeum przy ul. Podzamcze powstanie małe zaplecze edukacyjne m.in. do prowadzenia warsztatów garncarskich czy złotniczych. Grodzisko Żmijowiska działa tylko wiosną i latem. Teraz tajniki garncarstwa będzie można poznawać także w miesiącach zimowych. Sale mają zostać wyposażone w sprzęt jeszcze w sierpniu.


Autor: Paweł Buczkowski