niedziela, 29 czerwca 2014

Gród Rycerski w Byczynie w konkursie National Geographic. Będzie nowym cudem Polski?

Gród Rycerski w Byczynie znalazł się wśród 16 nominowanych miejsc w czwartej edycji plebiscytu "7 Nowych Cudów Polski" magazynu National Geographic.
Gród rycerski w Byczynie

- Jesteśmy przekonani, że Polska jest najfajniejsza. Przez cały rok szukamy miejsc niebanalnych, magicznych, nowo powstałych i takich, w które tchnięto drugie życie - mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna Travelera. - Poprzez plebiscyt chcemy promować ciekawe, ale wciąż niewystarczająco znane zakątki ze wszystkich polskich województw - dodaje. Jednym z takich miejsc zdaniem redakcji jest właśnie Gród Rycerski w Byczynie. Powalczy on o tytuł kolejnego cudu Polski z piętnastoma innymi, wśród których znalazły się m.in. Klasztor Zakonu Cystersów w Lubiążu, Muzeum Żydów Polskich w Warszawie, a także Zakrzówek w Krakowie.

Zbudowany na wyspie i otoczony naturalną fosą gród rycerski zajmuje obszar 2 tys. m kw. Sam pomysł na stworzenie takiego miejsca zrodził się podczas Jarmarku Średniowiecznego w 2003 roku - wtedy to Gmina Byczyna i Opolskie Bractwo Rycerskie współpracujące ze sobą przy organizacji dorocznych turniejów postanowiły spróbować wspólnymi siłami wybudować wczesnośredniowieczny gród, który wykorzystałby historyczne tradycje Byczyny.

"Podróż w czasie? To możliwe w Byczynie. Każdy, kto pokona fosę i przekroczy bramę tutejszego grodu, znajdzie się w zupełnie innej epoce" - tak w ramach konkursu National Geographic opisano byczyński gród. Co więc czeka na turystę, który wejdzie do środka? W otoczonej 6-metrowym, drewnianym ostrokołem warowni znajdują się m.in. trybuny na 350 osób, przymierzalnie średniowiecznych strojów, tory łucznicze i do rzutów włócznią lub toporem, a także wystawa narzędzi tortur. To właśnie w byczyńskim grodzie odbywają się także Międzynarodowe Festyny Rycerskie, w których uczestniczą bractwa rycerskie z różnych zakątków Europy. Oprócz tego w Grodzie Rycerskim na turystów czekają noclegi w stylizowanych na średniowieczne pokojach "Gościńca u śpiącego Rycerza", a także staropolska karczma.


Głosowanie trwa do 26 września poprzez stronę www.7cudow.national-geographic.pl
Autor: Kaki