sobota, 14 czerwca 2014

Szczecin: Noc Kupały na Zamku

Organizowana od kilkunastu lat na Zamku Noc Kupały co roku przyciąga mieszkańców, kusząc długa listą wydarzeń. Także i tym razem na imprezie organizowanej z okazji przesilenia letniego nie zabraknie atrakcji – czeka nas m.in. zwiedzanie średniowiecznej osady, pokazy walk, warsztaty rzemieślnicze i tradycyjne spławianie wianków.

Noc Kupały – organizowana w tym roku pod hasłem „Wspólne pomorskie dzieje” to polsko-niemieckie przedsięwzięcie, nawiązujące do tradycji świętowania przesilenia letniego. Będzie to już dwunasta edycja tego wydarzenia, które co roku przyciąga na Zamek całe rodziny.


Partnerem Zamku będzie w tym roku Ukranenland – niemiecki skansen średniowieczny w Torgelow. I to właśnie replika osady z X wieku stanowić będzie tło zaplanowanych na Zamku wydarzeń. Nie zabraknie oczywiście nawiązań do kultury słowiańskiej i tradycyjnego rzemiosła. Co więc czeka nas w trakcie tegorocznych obchodów Nocy Kupały?


Otwarcie osady wczesnośredniowiecznej na dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich


Na Zamku stanie replika wczesnośredniowiecznej osady,w której polscy i niemieccy rzemieślnicy w strojach z tamtego okresu postarają się przybliżyć sposób życia, wykonywaną pracę, oraz zaprezentować rzemiosło. Poza stanowiskami rzemieślników w wiosce obejrzeć będzie można namioty wojów, ich broń i wyposażenie, a także pokazy walk.


Warsztaty rzemieślnicze


Warsztaty rzemieślnicze skierowane będą do różnych grup odbiorców (w tym dzieci) i umożliwią poznanie tajników pracy ówczesnych ludzi. Zaprezentowane zostaną m.in.: kowalstwo, tkactwo, kuchnia wczesnośredniowieczna, obróbka drewna, ziołolecznictwo, wikliniarstwo. Będzie można uczestniczyć w wyrobie słynnych średniowiecznych podpłomyków połączonym z degustacją.


Pokazy walk Słowian i wikingów, w których udział wezmą drużyny z Polski i Niemiec m.in. Drużyna Grodu Trzygłowa (Szczecin, Warszawa, Poznań), Nord, Miklagard (Trójmiasto), Walhalla (Poznań), Ulvborg Hird (Białystok), Ukranie (Torgelow).


Wojowie i wikingowie ubrani we własnoręcznie wykonane stroje, odegrają w scenerii średniowiecznego grodu widowisko historyczne obejmujące m. in.:


  • napad wikingów na wioskę słowiańską – bitwa dwóch szyków
  • zasadzki i bitwy nierównych sił (zastosowanie odpowiedniej taktyki), walki małych formacji
  • szyki bojowe („ściana tarcz”, „pancerz”, szyki bizantyjskiej piechoty temowej, walka w otoczeniu, osaczanie pojedynczego wroga, atak klinem etc.)
  • pokazy pojedynków
  • miecze, topory, miecz-topór (bez użycia tarcz), broń drzewcowa (włócznie, długie topory), noże bojowe (bez tarcz), fechtunek mieczem
  • treningi bojowe „droga wojownika”, „koło śmierci”, trening techniczny Ponadto przewidziano także inne atrakcje dla odwiedzających, takie jak: warsztaty łucznicze
  • nauka strzelania z łuku, rzuty oszczepami, konkursy siłowe, zręcznościowe
  • indywidualne i zespołowe, m.in.: „Droga wojownika”, znoszenie rannego z pola walki, mierzenie strojów, warsztaty kulinarne i pokazowa kuchnia średniowieczna (potrawy z kotła, podpłomyki itp.), warsztaty sztuki walki (walka z wojami).


Pokazy słowiańskich obrzędów przesilenia letniego


Prezentacja jednego z najważniejszych świąt, obchodzonych w średniowieczu przez plemiona germańskie, słowiańskie i celtyckie, związanego z przesileniem letnim, m. in.: wygaszanie ognisk i krzesanie ognia, puszczanie wianków na Odrze, obrzęd na dobry następny rok i wiele innych. Obrzędy wykonają wojowie, wikingowie i Słowianie z polskich i niemieckich bractw i ugrupowań.


Wykłady tematyczne


Prelekcje poświęcone tematyce imprezy wygłoszone przez historyków.


Warsztaty muzyki wczesnośredniowiecznej


Podczas warsztatów można będzie poznać tajniki budowy instrumentów dawnych, spróbować swoich sił w dawnych formach wokalnych oraz nauczyć się tańców wczesnośredniowiecznych. Zajęcia warsztatowe poprowadzą muzycy z Polski i Niemiec.


Konkurs na najpiękniejszy wianek


Konkurs otwarty dla wszystkich kobiet niezależnie od wieku. Wianki można przygotować w domu lub upleść w trakcie imprezy ze specjalnie przygotowanych kwiatów i ziół przy pomocy „białogłów z historycznych domostw”.


Interaktywny program dla dzieci


Program dla dzieci składać się będzie ze spotkań edukacyjnych i historycznych oraz zajęć artystycznych.


Przemarsz nad Odrę i spławianie wianków


Data i miejsce imprezy:


21 czerwca 2014 - 22 czerwca 2014
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie


Bilety: Wstęp wolnyAutor: anna