sobota, 14 czerwca 2014

Folkowa Noc Kupały - Żywiołak, Rum, Rod, Góra Trolla, Euterpe

Folkowa Noc Kupały to kolejny koncert z cyklu Folkowe Ucho. Tym razem w gdyńskim Klubie Muzycznym "Ucho" już 27 czerwca na scenie wystąpią Żywiołak i Rum, a także zespoły Rod, Góra Trolla oraz Euterpe. W ramach imprezy fireshow grupy Flagrantis.

Wraz z początkiem roku 2014 do życia obudził się Żywiołak. Powołany na nowo przez Roberta Jaworskiego skład ma muzycznie zmierzać w stronę dokonań zespołu znanych z płyt „Muzyka psychodelicznej Świtezianki” oraz „Nowa Ex-Tradycja”.


Kolejny album pt. „Obyczaje śmiertelne”, nad którym muzycy pracują, poprzedzony zostanie EPką „Muzyka Psychoaktywnego Stolema”, a materiał obu krążków oparty będzie w dziewięćdziesięciu procentach na materiale etnograficznym Pomorza. Przypadkowo i nieprzypadkowo idea ta wpisuje się idealnie w „Rok Kolbergowski”. Większość muzycznych inspiracji pochodzić będzie właśnie z tomu „Pomorze” Kolberga, studiowanego przez Jaworskiego „niczym Biblię”. Przeżytki zwyczajów przedchrześcijańskich na Pomorzu zachowały się o wiele mocniej niż w innych częściach kraju. Ma to związek z ciągłymi podbojami i zmianami granic Pomorza oraz idącymi za tym częstymi „zmianami orientacji wyznaniowych” jego mieszkańców...


Na tym gruncie zwyczaje przedchrześcijańskie dotrwały jeszcze nawet do lat 60. A jeszcze dziś w powiecie żarnowieckim starzy ludzie witają serdecznym pozdrowieniem wstające słońce. Chyba nie bez kozery kartografowie jeszcze do XVIII wieku używali określenia Vandalia (kraj Wendów) w odniesieniu do opisywanych części Pomorza. „Tego nie dało rady odpuścić”.


Rum to folkmetalowy zespół, który powstał 23 czerwca 2009 w Rumi. Łączy cięższe brzmienie gitar z instrumentami ludowymi, takimi jak: akordeon, lira korbowa, flet, mandola, mandolina. Poza licznymi „biesiadnymi” tekstami można doszukać się bardziej mitologiczno-folklorystycznych inspiracji.


Rod to pięcioosobowy projekt multimedialny, w którym równie istotne role odgrywają muzyka, obraz i słowa. Połączenie energetycznych beatów z niepokojącymi syntezatorami, wspartych precyzyjnie prowadzoną gitarą basową i tajemniczym brzmieniem instrumentów piszczałkowych, współgra z żywymi, pulsującymi filmami i wizualizacjami. Z tego tła wyrasta opowieść, czerpiąca garściami ze słowiańskich wyobrażeń i popkultury, baśń o przemianach.


Dyskografia zespołu obejmuje jak dotąd dwie wydane w 2013 roku EPki: „Tu i wtedy” (styczeń) i „Chmurniki” (grudzień, patronat Radia Gdańsk). Od wydania pierwszego krążka zespół systematycznie prezentuje swoją twórczość w klubach oraz na imprezach plenerowych.


Zespół Muzyki Dawnej „Góra Trolla” - Zespół wykonuje dawne pieśni oraz tańce z epok średniowiecza i renesansu.


Euterpe - Grupa gra muzykę dawną, głównie średniowieczną. Posiada bogate instrumentarium – wiernie oddane kopie instrumentów z okresu średniowiecza.


Zespół uczestniczył w wielu festiwalach (m.in. Ogólnopolski Festiwal Schola Cantorum, Kalisz; Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej, Malbork; Niemcy – Monachium; Estonia – Kunda; Litwa – Kłajpeda) oraz dawał pojedyncze koncerty na terenie Polski. W 2009 roku nagrał płytę. Obecnie dalej gra i szuka nowych utworów oraz inspiracji.


Fireshow: Flagrantis
Grupa istnieje od 2006 roku. W tym czasie zdążyła już wypracować własny styl. Daje jedne z najbardziej energicznych pokazów ognia w Polsce, osiągając liczne sukcesy w prestiżowych konkursach fireshow.

Miejsce imprezy:


Klub Muzyczny Ucho
Gdynia
ul. Św. Piotra 2


Termin:


27 Czerwca 2014,  (Piątek)
godzina: 17:30

Bilety:
29 zł (bezpośrednio przed imprezą, brak przedsprzedaży)


Autor: Teufel