niedziela, 8 czerwca 2014

Osowicze. Białostockie Muzeum Wsi zaprasza na Zielone Świątki w skansenie

8 czerwca od godz. 11 do 17 na terenie Białostockiego Muzeum Wsi odbędzie się festyn etnograficzny ‘Zielone Świątki’.
To już kolejna impreza związana z obchodami tego ludowego święta, sięgającego tradycjami czasów przedchrześcijańskich. Kult odrodzonej po zimie przyrody, ponowna możliwość wypasu zwierząt na zielonych łąkach, ochrona upraw i zwierząt hodowlanych, to najważniejsze z przyczyn, dla których ludzie świętowali i wciąż świętują.


Najważniejszym atrybutem Zielonych Świątek były gałęzie, którymi strojono domy i budynki gospodarskie, ogrodzenia oraz bramy. Powszechnym zwyczajem było ich zatykanie w strzechę czy też w ściany budynku mieszkalnego, rzadziej rozrzucano gałęzie po podwórku. Przy drzwiach ustawiano młode drzewka brzozowe, przez Słowian uznawane za święte. Wewnątrz domu dekorowano drzwi, okna, obrazy i ikony. Używano do tego także tataraku, głównie ze względu na jego aromatyczny zapach.


Zielone Świątki były jeszcze do niedawna najważniejszym świętem dla pasterzy. Udekorowane wiankami z brzozy i polnych kwiatów zwierzęta, pędzono przez wieś, do zagród, a gospodarze wręczali pastuchom datki.


W Zielone Świątki palono na Podlasiu ogniska, które miały strzec obsiane pola przed czarownicami. Wierzono bowiem, że potrafią one stosując różnego rodzaju magiczne praktyki wpłynąć na nieurodzaj.


W tym roku na terenie skansenu odtworzone zostaną dwa zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami, tj. Chodzenie z królewną oraz Wodzenie kusta. Oprócz tego odbędzie się kiermasz rękodzieła ludowego, a także degustacja i sprzedaż potraw regionalnych. Na scenie zaprezentują się takie zespoły jak Vladimirska i Transkapela, pojawią się także Karolina Cicha z Bartem Pałygą.


Dodatkowo wiele atrakcji przygotują policjanci, strażacy, pracownicy pogotowia ratunkowego i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Po raz pierwszy będzie też możliwość zobaczenia pokazu tradycyjnego kowalstwa i wytopu rudy żelaza.