niedziela, 23 marca 2014

Słowiański gród Radusz

Do zrekonstruowanego od podstaw grodziska słowiańskiego przy miasteczku Radusz na Łużycach w Niemczech (Lausitz – Spreewald) można dotrzeć samochodem w ciągu godziny z nadgranicznego Gubina.


Slawenburg_Raddusch_(Raduš).JPG

Widok na gróg RaduszW okolicy miasta Vetschau w niewielkiej wiosce Raddusch znajduje się rekonstrukcja słowiańskiego drewnianego grodu łużyckiego otoczonego fosą sprzed przeszło 1000 lat.
Gród zbudowany został w IX lub X wieku przez członków słowiańskiego plemienia Łużyczan, należących do plemion serbskich z grupy Słowian zachodnich zamieszkujących tereny Dolnych Łużyc. Budowla ta posiada średnicę około 50 metrów a jej ściany wznoszą się na wysokość 7 metrów. Była to jedna z 20 osad grodowych przypisywanych Serbołużyczanom przez tzw. Geografa Bawarskiego.


Slawenburg_Raddusch_2.JPG

Wał


Pozostałości grodu odkryto  w latach 1984 oraz 1989/1990 w czasie prowadzenia wykopalisk na tych terenach w pobliskiej kopalni węgla brunatnego.

Konstrukcja wału

Rekonstrukcja grodziska w Raduszu sprowadziła się do odtworzenia masywnych wałów drewniano-ziemnych. Do wewnętrznej strony wałów przylegały niewielkie z konieczności budynki. Nie odtworzono ich, by w pełni wybrzmiał surowy, krępy pierścień grodu o nieustępliwej powadze. To estetyczna, proporcjonalna, bez złudzenia solidna robota, która, odmiennie niż pierwotnie, kryje teraz w swym wnętrzu na długości całego obwodu pomieszczenia muzealne, stanowiska multimedialne, małą restaurację, salę dydaktyczną (zastałem wystawę fotografii) oraz sklep z pamiątkami i kulinariami regionu. Zwiedzenie obiektu zajmuje około trzech godzin. Pomaga w tym polskojęzyczny przewodnik audio.Muzealna ekspozycja (autor: Adam Iwanowski)


Ekspozycja prezentuje znaleziska z miejsca samego grodziska oraz z najbliższej okolicy w promieniu ok. 30 kilometrów, gdzie udokumentowano istnienie kilkudziesięciu wczesnośredniowiecznych grodzisk oraz wcześniejszych osad – są to znaleziska od epoki kamienia po czasy nowożytne; jest też osobna ekspozycja poświęcona działającym tu kopalniom odkrywkowym węgla brunatnego (www.f60.de).


raddusch rek2.jpg

raddusch rek1.jpg
raddusch rek.jpg

Projekty rekonstrukcji Grodu Radusz


Odtworzone grodzisko było twierdzą okoloną rozleglejszą, nieobwarowaną osadą. Istnieją plany, by w innym miejscu odtworzyć całe siedlisko. Na zewnątrz, poza wałami i fosą, jest tutaj sporo miejsca na relaks (ścieżka edukacyjna dotycząca flory – w formie drewnianej grobli ponad mokradłem), na piknik (ławki, stoliki). Z cokołu grodu otwiera się przed nami rozległy krajobraz okolicy.


Film:

Gród Radusz
Za: http://navtur.pl/


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza