Do zrekonstruowanego od podstaw grodziska słowiańskiego przy miasteczku Radusz na Łużycach w Niemczech (Lausitz – Spreewald) można dotrzeć samochodem w ciągu godziny z nadgranicznego Gubina.
Widok na gróg Radusz
W okolicy miasta Vetschau w niewielkiej wiosce Raddusch znajduje się rekonstrukcja słowiańskiego drewnianego grodu łużyckiego otoczonego fosą sprzed przeszło 1000 lat.
Gród zbudowany został w IX lub X wieku przez członków słowiańskiego plemienia Łużyczan, należących do plemion serbskich z grupy Słowian zachodnich zamieszkujących tereny Dolnych Łużyc. Budowla ta posiada średnicę około 50 metrów a jej ściany wznoszą się na wysokość 7 metrów. Była to jedna z 20 osad grodowych przypisywanych Serbołużyczanom przez tzw. Geografa Bawarskiego.
Wał
Pozostałości grodu odkryto w latach 1984 oraz 1989/1990 w czasie prowadzenia wykopalisk na tych terenach w pobliskiej kopalni węgla brunatnego.
Konstrukcja wału
Rekonstrukcja grodziska w Raduszu sprowadziła się do odtworzenia masywnych wałów drewniano-ziemnych. Do wewnętrznej strony wałów przylegały niewielkie z konieczności budynki. Nie odtworzono ich, by w pełni wybrzmiał surowy, krępy pierścień grodu o nieustępliwej powadze. To estetyczna, proporcjonalna, bez złudzenia solidna robota, która, odmiennie niż pierwotnie, kryje teraz w swym wnętrzu na długości całego obwodu pomieszczenia muzealne, stanowiska multimedialne, małą restaurację, salę dydaktyczną (zastałem wystawę fotografii) oraz sklep z pamiątkami i kulinariami regionu. Zwiedzenie obiektu zajmuje około trzech godzin. Pomaga w tym polskojęzyczny przewodnik audio.
Muzealna ekspozycja (autor: Adam Iwanowski)
Ekspozycja prezentuje znaleziska z miejsca samego grodziska oraz z najbliższej okolicy w promieniu ok. 30 kilometrów, gdzie udokumentowano istnienie kilkudziesięciu wczesnośredniowiecznych grodzisk oraz wcześniejszych osad – są to znaleziska od epoki kamienia po czasy nowożytne; jest też osobna ekspozycja poświęcona działającym tu kopalniom odkrywkowym węgla brunatnego (www.f60.de).
Projekty rekonstrukcji Grodu Radusz
Odtworzone grodzisko było twierdzą okoloną rozleglejszą, nieobwarowaną osadą. Istnieją plany, by w innym miejscu odtworzyć całe siedlisko. Na zewnątrz, poza wałami i fosą, jest tutaj sporo miejsca na relaks (ścieżka edukacyjna dotycząca flory – w formie drewnianej grobli ponad mokradłem), na piknik (ławki, stoliki). Z cokołu grodu otwiera się przed nami rozległy krajobraz okolicy.
Film:
Gród Radusz
Za: http://navtur.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz