środa, 1 lipca 2015

Wszystkie tajemnice Karpackiej Troi (audycja)

Skansen powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi. Jego początki sięgają epoki brązu.Skansen w Trzcinicy


Skansen w Trzcinicy
Foto: mat. prasowe

- Tak się złożyło, że tuż pod wzgórzem, pod którym znajdowały się grody z początku epoki brązu i wczesnego średniowiecza płynie rzeka Ropa i właśnie ona w 2010 roku, kiedy skansen był już gotowy do otwarcia, wylała z koryta. Wcześniej zdarzyło się to ponad 100 lat temu. Zniszczenia sięgnęły 5 mln złotych. Trzeba było cudu, żeby szybko je usunąć. W 2011 skansen został udostępniony zwiedzającym - opowiada Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.


Zdaniem Pawła Madeja - kierownika trzcińskiego skansenu - to, że tylu gości odwiedza to miejsce wynika z tęsknoty ludzi północy za słońcem i cywilizacją Morza Śródziemnego. - W skansenie jest jedyne miejsce w Polsce, w którym możemy się do tego zbliżyć - dodaje.


W audycji mówimy także o niezwykłym odkryciu podrzeszowskiego rolnika, które będzie można obejrzeć w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.


Całej audycji można posłuchać tutaj:***
Tytuł audycji: Lato z Radiem
Prowadziła: Małgorzata Raducha
Gość: Jan Gancarski (dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie), Paweł Madej (kierownik trzcińskiego skansenu)
Data emisji: 1.07.2015Autor: mp/ag
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza