poniedziałek, 27 lipca 2015

Letnia szkoła w prehistorycznym kręgu

Fundacja Nauki Archaeologia Silesiae, Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Gmina Pietrowice Wielkie zapraszają do udziału w letniej szkole archeologii. Projekt adresowany jest do studentów oraz absolwentów archeologii oraz nauk pokrewnych, z pewnym doświadczeniem wykopaliskowym.Stanowisko w Pietrowicach Wielkich na ilustracji będącej połączeniem
zdjęcia lotniczego i wyników badań geofizycznych


W 2011 r. w Pietrowicach Wielkich koło Raciborza (woj. śląskie) odkryto za pomocą ogólnodostępnych zdjęć satelitarnych i badań geofizycznych zagadkowe założenie o zarysie okręgu, z podwójnym pierścieniem rowów. Pierwotnie archeolodzy przypuszczali, że jest to neolityczny rondel, ale wykopaliska podjęte w 2012 r. wykazały, że obiekt pochodzi najpewniej z wczesnej epoki brązu.


Uczestnicy projektu poznają techniki prowadzenia świadomych, interdyscyplinarnych badań archeologicznych, wykorzystujących metody nauk pokrewnych, których celem jest stworzenie kompleksowego obrazu działalności dawnych społeczeństw w danym miejscu. Uczestnicy letniej szkoły będą mięli możliwość nabycia praktycznej wiedzy, podpartej sporą dawką teorii. Wiedza ta ma uniwersalny charakter, a scenariusz realizowanych badań może być stosowany w trakcie prac na stanowiskach o różnym charakterze i datowaniu.


Działaniom praktycznym towarzyszyć będą wieczorne prelekcje przybliżające kontekst środowiskowy, kulturowy, oraz teoretyczne podstawy realizowanych badań. Prelekcje prowadzili będą zaproszeni badacze z Polski i Czech.


Wyniki badań geomagnetycznych. Il. Mirosław Furmanek

Uczestnicy otrzymają zestaw materiałów dydaktycznych związanych z tematyką prowadzonych badań, a także imienny certyfikat potwierdzający ich udział w letniej szkole i nabyte umiejętności.

Letnia szkoła odbywać się będzie w terminie 10-28 sierpnia 2015 r. Uczestnicy będą zakwaterowani w Zespole Szkół w Pietrowicach Wielkich. Koszt uczestnictwa wynosi 200 PLN lub 50 EUR.


Więcej szczegółów na stronie: szkola.archeolodzy.org.Autor: Wojciech Pastuszka