środa, 1 lipca 2015

Przy budowie obwodnicy odkryli osadę Słowian z XI wieku

Pozostałości osady z XI wieku odkryli archeolodzy badający teren pod budowę obwodnicy Nysy (woj. opolskie). We wczesnośredniowiecznej osadzie znaleźli do tej pory 103 różne obiekty, m.in. głębokie ziemne spiżarnie, w których prawdopodobnie przechowywano zboże, a także pozostałości po domach, narzędzia, oraz fragmenty naczyń.

Przy budowie obwodnicy odkryli osadę Słowian z XI wiekuKamienie żarnowe z wczesnośredniowiecznej jamy
Foto: Grzegorz DaszkiewiczPierwsze prace na budowie obwodnicy Nysy rozpoczęły się pod koniec kwietnia. Wyznaczono tam dziewięć stanowisk archeologicznych. Na jednym z nich znaleziono pozostałości po osadzie sprzed blisko tysiąca lat.

- To osada z XI bądź XII wieku, dość dobrze zachowana. Ówcześni mieszkańcy wybrali miejsce z widokiem na Nysę Kłodzką. Położona była na terenie o właściwościach obronnych, bo z jednej strony przylegała do rzeki, z drugiej do wzgórz - mówi Grzegorz Daszkiewicz, archeolog.

Do tej pory badacze odnaleźli 103 obiekty. Jednak podkreślają, że to dopiero półmetek ich pracy, a odkrytych obiektów może być nawet dwa razy więcej.


Przekrój jamy zasobowej, datowanej na okres 
wczesnego Średniowiecza
Foto: Grzegorz Daszkiewicz


Narzędzia, ceramika i głębokie jamy

Co takiego znaleźli archeolodzy? Jak mówią "sporą liczbę" jam zasobowych, czyli ówczesnych spiżarni - dołów w ziemi, w których przechowywano m.in. żywność.
- Mają imponujące rozmiary, są głębokie nawet na 1,6 metra, a ich średnica to ok. 1,5 metra - opisuje Daszkiewicz. I wylicza pozostałe znaleziska: fragmenty ceramiki i kości, przęślik, osełka, kryształ górski i części narzędzi żelaznych.


Te ostatnie są jednak na tyle nadszarpnięte zębem czasu, że badaczom trudno określić do czego służyły. Znaleziono też pozostałości po ówczesnej zabudowie. - To standardowa osada wiejska z tamtych czasów. Zamieszkiwali ją Słowianie - wyjaśnia Daszkiewicz.


Na miejscu prowadzone są badania archeologiczne
Foto: Grzegorz DaszkiewiczZwyczajne niezwyczajne

Archeolodzy skromnie twierdzą, że ich odkrycie nie jest niczym wielkim, bo podobne zdarzają się podczas prac prowadzonych pod inwestycje. Jednak zaraz dodają, że mimo braku nadzwyczajności odkrycie jest ciekawe, bo większość znalezionych w niej obiektów pochodzi z tego samego okresu. A to rzadkość.

Po naukowym opracowaniu i skatalogowaniu część zabytków trafi na wystawę. Niewykluczone, że będą pokazywane w muzeum w Nysie.


Do odkrycia doszło na budowie obwodnicy Nysy:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.plAutor: tamBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza