wtorek, 14 lipca 2015

Gródek koło Przysuchy - Słowiańska świątynia solarna

Przysucha leży na pograniczu Wyżyny Kieleckiej i Niziny Mazowieckiej, przy drodze krajowej nr 12 (Lublin-Piotrków Trybunalski), w odległości 36 km na zachód od Radomia.
Kamienny słup w świątyni
autor: tu.andy.at


Ziemie położone wokół Przysuchy leżą na obszarze przejściowym pomiędzy nizinnym Mazowszem a wyżynną Małopolską. Teren urozmaicony pod względem ukształtowania powierzchni, od najdawniejszych czasów był pożądanym miejscem osadnictwa w okresie prehistorycznym.

Gródek Leśny w gminie Przysucha - powstał w VII wieku i pełnił funkcję kultową, był świątynią solarną pogańskich Słowian, którzy oddawali hołd bóstwom przyrody, najprawdopodobniej byli to Sandomierzanie.


Świątynia solarna Słowian z VII wieku zbudowana z dużych bloków piaskowca
autor: tu.andy.at


Prawdopodobnie około VI wieku n.e. przybyli tu ze wschodu Słowianie i zaczęli zasiedlać tereny w pobliżu rzek, m.in. nad Radomką. W VII wieku grupa prawdopodobnie Sandomierzan rozpoczęła budowę sanktuarium w Gródku Leśnym k/Przysuchy. Składało się ono z systemu wałów na szczycie wzgórza, między którymi znajdowały się kamienne głazy
o tajemniczych formach, ociosanych na kształt ludzi i zwierząt.

Utworzony system wałów wzniesionych na szczycie wzgórza, w obrębie których ułożono tajemnicze kamienie i znaki , między innymi „kobiecy idol”, ‘niedźwiedź, znak strzałki – litery w alfabecie runicznym. Słowianie kultywowali rytuały związane z cyklem agrarnym jak np: wiosenne odradzanie się sił przyrody.

Słowiańskie wały kultowe z VII wieku
autor: tu.andy.at

Świątynia wzniesiona została na obszarze około 20 ha w postaci systemu wałów i fos w narysie przypominającym elipsę. W dużą elipsę wpisana była mała, tworzyły monumentalny, starannie zbudowany system sakralny złożony z trzech wałów. Do wnętrza obiektu wiodły dwa wejścia. W jego pobliżu odkryto również osadę.

Prawdopodobnie najważniejsze obrzędy odbywały się w tzw. międzywale. Stały tam ogromne głazy - menhiry, do których się modlono.

Według badaczy „Gródek Leśny” był świątynią zbudowaną ku czci boga Słońca i bóstw rolniczych, w której odbywały się obchody świąt związanych z odradzaniem się sił przyrody.


System wałów słowiańskich na szczycie wzgórza z VII wieku
autor: tu.andy.at


Na zboczu wzniesienia archeolodzy odkryli półkę skalną, na której palono gigantyczne ogniska. Wraz z przyjęciem chrztu przez Mieszka I w 966 r., kulty pogańskie zaczęły ustępować miejsca religii chrześcijańskiej. Możnowładcy rozpoczęli fundowanie kaplic i kościołów w miejscach najstarszego osadnictwa.


Lokalizacja GPS:
51° 20' 21.58" N  20° 36' 1.62" E
51° 20' 24.33" N  20° 36' 3.78" EAutor: NNBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza