piątek, 24 października 2014

Radom: Ostatnia "Niedziela z archeologią". Skarby i Biała Wieża

Przed nami czwarta, ostatnia w tym roku „Niedziela z archeologią”.  Poprzednie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. dlatego teraz przygotowano wyjątkowo interesujący program.Makieta grodu Czerwień
źródło: robertjurga.pl


26 października Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaproponuje w godz. 10:00-16:00 tematy związane z archeologią miasta i regionu, ale przede wszystkim zaprezentuje średniowieczną kartę pogranicza polsko-ruskiego: w głównym gmachu prezentowana będzie wystawa "Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem", w tematykę której wprowadzi Marcin Piotrowski, badacz Czermna, jeden z odkrywców skarbów biżuterii i współautor wystawy. Jego wykład "W samo południe" przeniesie nas w czasy wczesnego średniowiecza i przybliży tematykę Grodów Czerwieńskich. Podkreślić trzeba, iż Radom jest jedynym miastem na Mazowszu goszczącym tę wystawę.

Po wykładzie autor oprowadzi gości muzeum po wystawie, na której zgromadzono ponad tysiąc zabytków z okresu między X a XIV w., odnalezionych podczas badań wykopaliskowych na grodzisku w Czermnie nad rzeką Huczwą w powiecie tomaszowskim.

Zobaczymy np. srebrną i pozłacaną biżuterię z dwóch skarbów z XIII/XIV w., pieczęcie książąt ruskich, czyli oznaki władzy - znaleziska unikatowe w swej liczbie i jakości w skali europejskiej, świadectwa ożywionego handlu, wśród których wyróżniają się odkryte w ogromnej ilości plomby tzw. drohiczyńskie; militaria - wszelkiego rodzaju broń i elementy wyposażenia wczesnośredniowiecznego wojownika, w tym groty strzał typu ruskiego, zachodniosłowiańskiego i mongolskiego - nieme świadectwa rywalizacji o władzę nad grodami, a także zabytki obrazujące życie codzienne w średniowieczu, m.in. elementy wyposażenia domu i narzędzia pracy ówczesnych rzemieślników.

Prezentacjom w Muzeum im. Jacka Malczewskiego towarzyszą warsztaty dla dzieci i całych rodzin: o godz. 14:00 - ornamentowanie naczyń, lepienie paciorków, tkanie krajek.

Na parterze budynku Kamienicy Starościńskiej będzie można obejrzeć ekspozycję najciekawszych znalezisk pochodzących z badań archeologicznych prowadzonych na skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej. Archeolodzy ze Spółki Rewitalizacja przedstawią m.in. zabytki związane z jednym z budynków zamku radomskiego, czyli tzw. Białą Wieżą. Będą to np. detale architektoniczne, interesujące egzemplarze kafli piecowych, fajek oraz naczyń glinianych.
Natomiast na pierwszym piętrze będzie prezentowana rekonstrukcja grobu ciałopalnego pochodzącego z wczesnej epoki żelaza. Posłuchamy także o historii badań na cmentarzysku ciałopalnym w miejscowości Gulin-Młyn. Obszar cmentarzyska znajduje się w obrębie rozległej wydmy Borowina znanej z licznych odkryć archeologicznych już z początku XX w. Okolice wydmy na przełomie XIX i XX w. budziły zainteresowania archeologów i miłośników starożytności. Stanowisko Gulin-Młyn 1 zostało jednak odkryte dopiero przypadkowo w 1982 r. Podczas wydobywania piasku robotnicy odkopali kilka urn. W późniejszych latach odkrytych zostało 47 grobów kultury pomorskiej oraz 38 grobów kultury przeworskiej.
Autor: Katarzyna M. Wiśniewska


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza