środa, 1 października 2014

Gdańsk: Folk Metal Obojga Narodów Percival Schuttenbach & Litvintroll

W Gdańsku 7 października zagrają zespoły folkowo-metalowe: Percival Schuttenbach (Polska) i Litvintroll (Białoruś).
Zespół Litvintroll

Litvintroll

Białoruska formacja folk-metalowa, która w swojej twórczości odważnie łączy muzykę dawną, średniowieczną (nie tylko ze swoich terenów) z energią i pazurem metalowego grania. Litvintroll od czasu wydania swojego debiutanckiego albumu „Rock'n'Troll" zdobył sporą rzeszę słuchaczy, pochlebne recenzje i uznanie w mediach. Mawia się, że ich muzyka to Stary Olsa spotykający Metallicę. I coś jest na rzeczy, bo na ich koncertach bawią się równie dobrze metalowcy, jak i fani muzyki dawnej.

Zespół powstał w 2005 w Mińsku z inicjatywy wokalisty i dudziarza Andreja Apanovicha i perkusisty Sjarheja Tapcheusky'ego, związanych z kapelą Stary Olsa. Nieco później jako manager dołączył do zespołu Zmicer Sasnousky. Ich wspólną wizję muzyki z czasem urozmaicili kolejny dudziarz i perkusista. W takim składzie grali przez rok, koncertując m.in. na festiwalach kultury średniowiecznej. Z czasem skład kapeli zmienił się: perkusista trafił do wojska, a gitarzysta wyjechał na Ukrainę. Ich miejsca zajęli: Aliaxey Jafremenka (perkusja) i Pavel Alenchyk (gitara). Koncertowali razem na Białorusi, Ukrainie, Litwie, a także w Polsce. Pod koniec 2009 Mikola Sharangovich zastąpił Alexa Jafremenkę, a Andrei Garchakou zajął miejsce Dzianisa Vjachersky'ego za keyboardem.

W obecnym składzie muzycy pracują nad nowym materiałem.

Członkowie Litvintroll dzielą fascynację rock'n'rollem z szacunkiem dla tradycji. W swej muzyce łączą melodie średniowiecznych dud, których dźwięk napełniał serca naszych przodków męstwem, z brzmieniem gitar elektrycznych. Wierzą, że od niepamiętnych czasów na Ziemi zamieszkują trolle, które sprytnie kryją się przed ludzkim spojrzeniem, ale same nigdy nie spuszczają z nas wzroku.

Obecny skład kapeli:
Andrei Apanovich - wokal, dudy, cytra, żalejka;
Aleh Klimchanka - gitara basowa;
Vasil Verabejchykau - dudy, flet, żalejka;
Pavel Alenchyk - gitara;
Mikola Sharangovich - perkusja;
Andrei Garchakou - keyboard

Dyskografia: 
Demo (2008) - demo, 
Łysy Wierabiej (Łysy Wróbel) (2009) - singiel,
Rock'n'Troll (2009) - album


Percival Schuttenbach


Percival Schuttenbach
źródło: www.pyrkon.pl

Większości nie trzeba przedstawiać  tego folkmetalowego zespołu. Ich muzyka to słowiański folk metal z wpływami folk-rocka i rocka progresywnego, a nawet prog-metalu. Sam zespół określa swoją muzykę jako "Nową Falę Polskiego Heavy Folku" (New Wave of Polish Heavy Folk). Pierwsze demo, Moribuka, ukazało się w roku powstania zespołu. W 2009 roku ukazał się pierwszy album zatytułowany Reakcja Pogańska wydany wspólnie przez C.K. Muza w Lubinie i wydawnictwo założone przez zespół.KIEDY:
7 października 2014, godz. 19:00

GDZIE:
Klub Wydział Remontowy, Plac Solidarności ., 80-958, Gdańsk

BILETY:
Od 30 PLN