środa, 8 października 2014

„Jesień z archeologią” w Muzeum w Gliwicach

O życiu najdawniejszych ludzi, wykopaliskach archeologicznych prowadzonych na terenie Gliwic i okolic oraz o tym, co podczas nich odkryto, dowiedzą się dzieci w czasie trzeciej już edycji „Jesieni z archeologią”.



Jesień z archeologią - Wojownik z Pławniowic.
Fot. arch. Muzeum w Gliwicach

Na cykl składa się sześć bezpłatnych lekcji muzealnych dla dzieci w wieku przedszkolnym i grup szkolnych, które odbędą się w dniach 28–31 października na Zamku Piastowskim. Zajęcia poprowadzi archeolog i pracownik Muzeum w Gliwicach, Radosław Zdaniewicz.
Z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych muzealnicy zapraszają dodatkowo do udziału w specjalnej lekcji „Grobowce i kurhany – o pochówku zmarłych w pradziejach i średniowieczu”. Uczestnicy dowiedzą się o obrządkach pogrzebowych ludzi, którzy zamieszkiwali teren Polski od epoki kamienia po średniowiecze. Mowa będzie o różnych typach grobów - ciałopalnych i szkieletowych, o małych urnach i ogromnych grobowcach, a także o przedmiotach, jakie wkładano zmarłym do grobów w trakcie obrzędów pogrzebowych w czasach starożytnych.
Dużo miejsca poświęcono okresowi średniowiecza. Dzieci dowiedzą się więcej na temat grodzisk stożkowatych, będących siedzibami lokalnego rycerstwa. Uzyskają także odpowiedź na pytanie, czym zajmował się na co dzień rycerz, w co się ubierał, co jadał oraz jak wyglądało wnętrze jego domu. Podczas lekcji dzieci poznają również rodzaje broni, jakiej używali rycerze. Prowadzący opowie o turniejach, a także wielkich wojnach, w których brali udział rycerze śląscy.

Jesień z archeologią -Toporki kamienne
Fot. arch. Muzeum w Gliwicach

Tematyka zajęć nie będzie skupiać się jedynie na średniowieczu. Dzieci poznają co prawda realia życia rycerzy, jednak muzealnicy przygotowali również lekcje na temat epoki kamienia dotyczące praprzodków człowieka i zwierząt epoki lodowcowej, na które polował, w tym słynnych mamutów.
Jak podkreślają organizatorzy, wszystkie lekcje prowadzone są w oparciu o wystawy prezentowane w Zamku Piastowskim oraz żywy kontakt z zabytkiem. Całość wzbogacono o prezentację multimedialną, karty pracy ucznia i grę planszową.
Szczegółowe informacje dotyczące zajęć dostępne są na stronie Muzeum w Gliwicach:




Autor:  szz/ mrt/






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz