poniedziałek, 4 stycznia 2016

Ślub Mieszka i Dobrawy. "Dla historyków nie miał sensu" - Audycja

- Moim zdaniem jedynym wyjaśnieniem tego ślubu jest fakt, że Czechom zabrakło niewolników. Podbili wszystko, co się dało, bez stawania na odcisk potężnym sąsiadom - mówi Kamil Janicki.

Mieszko i Dąbrówka na srebrnej monecie o nominale 100 złotych, bitej
w okresie Polski Ludowej z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego.
Foto: Pesell


Jak przypomina gość Katarzyny Jankowskiej, Praga była największym rynkiem handlu żywym towarem w Europie. - Państwo Piastów dynamicznie się rozwijające, prowadzące wojny, to doskonałe źródło niewolników - ocenia. Nikt wówczas nie dyskutował nad zmianami ustroju czy polityką wewnętrzną. - Państwo budowano metodami gangsterskimi, mafijnymi. Wygrywał ten, kto był w stanie pozbyć się rywali - przypomina.

Dlaczego zatem Dobrawa - chrześcijanka decyduje się wyjąć za mąż za Mieszka? Ile miała lat przybywając do Polski? Jak wyglądał ślub w Dobrawy i Mieszka? Jak zmienia się Polska po ślubie Mieszka? Czy pogańskie kulty cieszą się mniejszą popularnością? Jakie obowiązki miała chrześcijanka wychodząc za poganina? Czy można powiedzieć, że bitwa pod Cedynią jest przereklamowana?


W nowym cyklu zdradzamy tajemnice alkowy, analizujemy stan zdrowia i ujawniamy przyczyny śmierci. W historii zdarzały się bowiem i nieszczęśliwe wypadki (zadławienie się korniszonem) i akty zabójstwa. Na polskim tronie nie brak też było cudzoziemców – w jakim języku porozumiewali się z poddanymi? Królewskie tajemnice zdradzać będziemy w każdą sobotę roku 2016.


***
Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Goście: Kamil Janicki (popularyzator historii, autor książek historycznych)Audycji można wysłuchać tutaj:
Autor: gs/mc