wtorek, 12 stycznia 2016

Bolesław Chrobry – najwybitniejszy władca Polski (Audycja)

- Stworzył wielkość państwa polskiego. Kiedy go zabrakło, wszystko się zawaliło - tak historycy oceniają postać pierwszego króla Polski. Jego następcy roztrwonili to, co zdobył.





Pomnika Bolesława Chrobrego we Wrocławiu



Z dokumentów wynika, że Chrobry wcale nie był tym, który miał władzę po śmierci ojca zdobyć. Urodził się już po chrzcie Polski w 997 lub 998 roku i był synem Mieszka I oraz Dobrawy. Mieszko zmarł 26 maja 992 roku. - Jednak przed śmiercią spłodził z kolejną żoną Odą synów - Lamberta oraz Mieszka - i to ich wskazywał na przyszłych władców - mówi Marek Klat, historyk. I opowiada, jak sprawnie Bolesław poradził sobie z konkurencją. Odę, Lamberta i Mieszka wydalił z kraju, a możnowładców, którzy ich wspierali oślepił. Tą drogą zdobył pełnię władzy.

Gość radiowej Jedynki mówi o wyprawach Bolesława na Kijów, dwukrotnym zdobyciu tego grodu i osadzeniu tam księcia Świętopełka, dogadaniu się z Jarosławem Mądrym i niechlubnym incydencie z jego siostrą, piękną Przecławą.  

Chrobry był bardzo zasłużony dla chrystianizacji Polski. Ale dynastia Piastów, jako jedyna w ówczesnych czasach, nie doczekała się świętego. Historyk wyjaśnia, dlaczego tak się stało. Opowiada też o zjeździe gnieźnieńskim.

Jakim był Chrobry władcą, człowiekiem, jakie miał zwyczaje, sposoby wojowania (bo był to król bardzo aktywny militarnie). W jaki sposób uzyskał tytuł królewski? Co oznacza przydomek "chrobry"?


Posłuchaj całej rozmowy:


***
Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Goś: Marek Klat (historyk, koordynator projektu "Nowy poczet władców Polski")
Data emisji: 9.01.2016
Godzina emisji: 23.34




Autor: ag/jp



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz