wtorek, 12 stycznia 2016

Bolesław Chrobry – najwybitniejszy władca Polski (Audycja)

- Stworzył wielkość państwa polskiego. Kiedy go zabrakło, wszystko się zawaliło - tak historycy oceniają postać pierwszego króla Polski. Jego następcy roztrwonili to, co zdobył.

Pomnika Bolesława Chrobrego we WrocławiuZ dokumentów wynika, że Chrobry wcale nie był tym, który miał władzę po śmierci ojca zdobyć. Urodził się już po chrzcie Polski w 997 lub 998 roku i był synem Mieszka I oraz Dobrawy. Mieszko zmarł 26 maja 992 roku. - Jednak przed śmiercią spłodził z kolejną żoną Odą synów - Lamberta oraz Mieszka - i to ich wskazywał na przyszłych władców - mówi Marek Klat, historyk. I opowiada, jak sprawnie Bolesław poradził sobie z konkurencją. Odę, Lamberta i Mieszka wydalił z kraju, a możnowładców, którzy ich wspierali oślepił. Tą drogą zdobył pełnię władzy.

Gość radiowej Jedynki mówi o wyprawach Bolesława na Kijów, dwukrotnym zdobyciu tego grodu i osadzeniu tam księcia Świętopełka, dogadaniu się z Jarosławem Mądrym i niechlubnym incydencie z jego siostrą, piękną Przecławą.  

Chrobry był bardzo zasłużony dla chrystianizacji Polski. Ale dynastia Piastów, jako jedyna w ówczesnych czasach, nie doczekała się świętego. Historyk wyjaśnia, dlaczego tak się stało. Opowiada też o zjeździe gnieźnieńskim.

Jakim był Chrobry władcą, człowiekiem, jakie miał zwyczaje, sposoby wojowania (bo był to król bardzo aktywny militarnie). W jaki sposób uzyskał tytuł królewski? Co oznacza przydomek "chrobry"?


Posłuchaj całej rozmowy:


***
Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Goś: Marek Klat (historyk, koordynator projektu "Nowy poczet władców Polski")
Data emisji: 9.01.2016
Godzina emisji: 23.34
Autor: ag/jpBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza