Dobra wiadomość dla tych, którzy nie mają w domu TVP Historia. Film „Ukryte gniazdo dynastii”, prezentujący hipotezy dotyczące pochodzenia Piastów, wyemituje 15 kwietnia o godz. 23:45 TVP 1.
Scena z filmu „Ukryte gniazdo dynastii”
Film w reżyserii Zdzisława Cozaca prezentuje dociekania naukowców, mające na celu ustalenie prawdziwego miejsca narodzin dynastii Piastów. Czy faktycznie jest nim Gniezno? A może raczej nieistniejący już gród Kalisz-Zawodzie? Archeolodzy, dendrochronolodzy i historycy przedstawiają argumenty za i przeciw obu tym koncepcjom.
Scena z filmu „Ukryte gniazdo dynastii”
Szczególnie dużo uwagi autorzy filmu poświęcili właśnie wczesnośredniowiecznym śladom z Kalisza. Leży on co prawda poza poza centrum Wielkopolski, ale jest jednym z nielicznych grodów, których Piastowie nie zniszczyli podczas podboju całego regionu. Archeolodzy odnaleźli tam cmentarzysko z kamiennym kurhanem – pozostałość pogańskiego miejsca pochówku członków elit plemiennych z VII-VIII wieku.
Ustalili też kolejne fazy budowy i rozbudowy wzniesionej w drugiej połowie IX w. kolistej warowni na wyspie w ramionach rzeki Prosny, rozbudowywanej na przełomie X/XI wieku, a także ślady po drewnianym kościele z początków XI w. i domu możnego władającego grodem, w którym odkryto parę strzemion, ostrogę zdobioną złotem i srebrem oraz ołowianą pieczęć od dokumentu księcia ruskiego Izasława.
Scena z filmu „Ukryte gniazdo dynastii”
W okolicy grodziska znaleziono też liczne pozostałości osad przygrodowych, z warsztatami rzemieślniczymi, targiem i karczmą, co wskazuje na koncentrację ludności niespotykaną poza rejonem poznańsko-gnieźnieńskim.
W dodatku jeszcze dziś w promieniu zaledwie 30 km od Kalisza można dostrzec z lotu ptaka ślady aż 24 grodów, co może sugerować sieć strażnic zbudowanych przez Piastów dla ochrony najważniejszego w tej części Wielkopolski ośrodka administracji swego państwa.
Autor: Wojciech Pastuszka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz