poniedziałek, 7 września 2015

„Smaki przeszłości” w Biskupinie

Pożywienie przygotowywane przez ludzkość od epoki neolitu aż do XVIII wieku będzie tematem przewodnim XXI Festynu Archeologicznego w Biskupinie. Impreza odbędzie się w dniach 12-20 września.

Czy wiecie, jak przygotowywali posiłki nasi przodkowie w epoce kamienia? Czy znacie specjały kuchni antycznej? A może chcecie poznać przepisy staropolskiej kuchni dworskiej? – muzealnicy zapewniają, że wszyscy zwiedzający najsłynniejszy rezerwat archeologiczny w Polsce w czasie festiwalu poznają odpowiedź na te i szereg innych pytań dotyczących dawnej diety.
„Wędrując po biskupińskim rezerwacie między obiektami z różnych epok będzie można skosztować ich smaków oraz poznać tajemne receptury i zapomniane przepisy. Swą wiedzą podzielą się specjaliści z wielu muzeów – biskupińskiego, Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Grodziska Żmijowisko - Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Soli w Inowrocławiu czy Muzeum Toruńskiego Piernika” – wyliczają organizatorzy.


W trakcie dziewięciu festiwalowych dni przewidziano pokazy kuchni rycerskiej, wypiekania podpłomyków, warzenia piwa, które stanowiło ważny składnik dawnej diety. Nie zapomniano oczywiście o mieszkańcach słynnej osady biskupińskiej – o ich diecie goście rezerwatu dowiedzą się w czasie opowieści połączonej z degustacją. Odbędą się też pokazy dotyczące wytwarzania mąki i serów przez pierwszych rolników. Goście Biskupina przekonają się też, jak smakował posiłek ludzi ze starszej epoki kamienia. Dla najmłodszych przewidziano konkurs kulinarny.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa zatytułowana „Nie tylko mięsem człowiek żył przez wieki”, prezentowana w pawilonie muzealnym. Podobnie jak w poprzednich latach w Biskupinie zawitają odtwórcy i rzemieślnicy z całej Polski i wielu krajów europejskich.

Gościom imprezy w tle przygrywać będzie muzyka polskiego zespołu Percival, czeskiego Remdih i Laiminguo z Litwy. Tradycyjnie tańce z Irlandii i Szkocji zaprezentuje zespół Cohmlan. Silnych wrażeń dostarczą potyczki wojów węgierskich z polskimi grupami „Chmurników” z Łekna, Jantar i Srebro Peruna – zapewniają muzealnicy.Szczegółowy program i spis wszystkich pokazów oraz kilkudziesięciu stoisk dostępny jest na oficjalnej stronie Rezerwatu – http://www.biskupin.pl/

Autor: szz/ mrt/

Za: PAP - Nauka w Polsce