środa, 2 września 2015

Gród Grzybowo: Utracone dziedzictwo…

Gród Grzybowo 12 września zaprasza mieszkańców regionu na Europejskie Dni Dziedzictwa. Będzie rodzinna gra terenowa, prezentacja unikalnego instrumentu - rebeka, budowanie makiet grodu, bieg woja, koncerty i spektakle. Wstęp wolny!
O godzinie 10.00 rozpocznie się rodzinna gra terenowa „Dotykając przeszłości”. Jacek Wrzesiński, kierownik Rezerwatu Archeologicznego wygłosi wykład „Grody i Grodziska”, który będzie wstępem do zabawy rekonstrukcyjnej „Wznosimy piastowskie grody”. Uczestnicy z przygotowanych materiałów wykonają makiety grodu piastowskiego, poznając jednocześnie ich budowę i funkcję.

Turyści wezmą udział w „Biegu sprawnościowym woja” po terenowym torze przeszkód. Biegacze wciela się w członków drużyny książęcej i spróbują sił w różnych konkurencjach sprawnościowych (m.in. strzelaniu z łuku, rzucie oszczepem, przeciąganiu liny). Będzie można wziąć do ręki repliki średniowiecznego uzbrojenia ochronnego i zaczepnego, a szczególnie odważni poczują "ciężar" wojny.

W ramach Grzybowskiej Akademii Małego Archeologa dla najmłodszych powstanie wykop archeologiczny, w którym skarbami do odkrycia będą liczne przedmioty odnajdowane podczas badań wykopaliskowych. Wystąpi teatr „Małeke” z Poznania ze sztuką Strachy, oraz grupa teatralna z Zespołu Szkół Społecznych w Grzybowie z inscenizacją „Żony Mieszka I”.


Mamy wyjątkową okazję zobaczyć i usłyszeć zrekonstruowany instrument REBEK z wczesnego średniowiecza. Wykonano na podstawie analizy przedmiotu znalezionego w Ostrowie Lednickim (drewnianej główki strunowej chordofonu o wymiarach 11,6 x 3.9 cm). Na instrumencie zagra rekonstruktor, Staszek Mazurek. Projekt Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział w Poznaniu otrzymał dofinansowanie z Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Autorem projektu jest Jacek Wrzesiński.


Przez cały dzień będzie można zwiedzić wystawę archeologiczną Gród Grzybowo – między plemieniem a państwem oraz wystawę czasową Broń drużyny Piastów. Wyświetlany będzie również film „Muzeum Utracone”.


Organizatorzy zapraszają turystów do przyjazdu z koszami piknikowymi, wypoczynku na świeżym powietrzu i zabaw z historią.


Wstęp wolny!
PROGRAM:


10:00 Wykład popularnonaukowy – Jacek Wrzesiński „Grody i Grodziska”
10:00-16:00 GAMA – Grzybowska Akademia Małego Archeologa, zajęcia edukacyjne dla najmłodszych
11:00-16:00 „Wznosimy piastowskie grody” – zabawa rekonstrukcyjna
11:00-15:00 Gra terenowa „Bieg sprawnościowy woja”
12:00 „Strachy” – Teatr „Małeke” – historia dla dzieci i rodziców
13:00 „Zachowane dźwięki przeszłości” – Koncert rebeka lednickiego – Staszek Mazurek
14:00 Koncert Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej – Dyryguje Wojciech Wietrzyński
15:00 Malujemy kartonowy zamek
15:30 „Żony Mieszka I” – widowisko uczniów z Zespołu Szkół Społecznych w Grzybowie (według Rafała Szamburskiego).


Autor: Ewa Konarzewska-Michalak


Za: naszemiasto.pl