piątek, 1 maja 2015

Majówka w słowiańskim grodzisku

Przed nami długi majowy weekend. Jak spędzić tych kilka wiosennych dni? Gdzie zabrać rodzinę czy znajomych, by naprawdę odpocząć od codzienności a dodatkowo dowiedzieć się czegoś ciekawego? Zapraszamy na Majówkę do Żmijowisk – relaks w cieniu słowiańskiego grodziska.

Grodzisko mijowiska


Grodzisko Żmijowiska położone jest pośród lasów i łąk. Z Kazimierza Dolnego dotrzemy w to niezwykłe miejsce w 20 minut jazdy samochodem. Jednak dojechać tu możemy również rowerem. W zbliżający się wielkimi krokami majowy weekend Grodzisko Żmijowiska zaczyna sezon. Co takiego będzie się działo w Muzeum Dawnych Słowian? Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Przez cały weekend – od piątku do niedzieli w godzinach od 10.00 – do 16.00 – w Grodzisku Żmijowiska będziemy mogli spotkać archeologów z Muzeum Nadwiślańskiego, którzy oprowadzą nas po osadzie i odpowiedzą na wszelkie nasze pytania. Oprócz tego przez trzy dni w muzeum gościć będą osadnicy.

- Iza i Karol Żołędziowscy, którzy po raz pierwszy zamieszkali tu już w 2009 roku w prowizorycznym szałasie, czwarty już raz zawitają do Żmijowisk – mówi Paweł Lis, kierownik Grodziska Żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Wtedy jeszcze studenci archeologii, dziś już doktoranci, wraz ze swoimi kolegami specjalizującymi się w archeologii doświadczalnej, wcielą się w pruskich rzemieślników ze schyłku wczesnego średniowiecza. Prezentować będą kilka dziedzin ówczesnej kultury materialnej: obróbkę metali kolorowych – odlewnictwo, drobne kowalstwo, tkactwo, w tym także wyrób przęślików i ciężarków tkackich, farbiarstwo, skórnictwo, obróbkę drewna, a także unikalną umiejętność wyplatania „łapci” z łyka.

Grodzisko Żmijowiska z lotu ptakaWarto dodać, że we wszystkich prezentacjach odwiedzający będą mogli wziąć czynny udział i posiąść podstawowe umiejętności XIII-wiecznego rzemieślnika. Może to być wspaniała zabawa dla całej rodziny, bo oprócz odpoczynku na świeżym powietrzu zdobędziemy też wiedzę na temat życia naszych przodków.


Współrzędne Grodziska Żmijowiska:
GPS: szer. N 51° 13′ 5,60” dł. E 21° 53′ 56,28”


Autor: Ines