wtorek, 16 grudnia 2014

Kopiec Krakusa został wyremontowany

Zakończył się kolejny etap rewitalizacji jednego z dwóch najstarszych krakowskich kopców - kopca Krakusa, znajdującego się na wzniesieniu Krzemionek. W ramach tegorocznych robót uporządkowano i zabezpieczono przed degradacją otoczenie tego zabytku.
Kopiec Kraka
źródło: www.infokrk.pl


Prace polegały na remoncie i zabezpieczeniu przed ponownym uszkodzeniem serpentyny drogi dojazdowej, którą podmywała woda spływającą z kopca. Podobne prace wykonano również przy schodkach, skracających łuki tych serpentyn. Odnowiono historyczne słupki rejonu fortecznego, ścieżkę obwodową wokół kopca i fortu oraz trzy kaponiery. Koszt tegorocznych robót wyniósł około 500 tys. zł; został on pokryty z budżetu miasta oraz środków przekazanych przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.


W przyszłym roku planowane są kolejne prace dotyczące części dydaktycznej, w tym ławek i tabliczek informacyjnych oraz dalsze prace związane z uporządkowaniem otaczającej zieleni.


W zeszłym roku prowadzone były prace przy stożku kopca. Naprawiono żleby i podcięcia erozyjne wzdłuż skarp i ścieżek, odtworzono ścieżki oraz ukształtowano górną powierzchnię kopca. Wykonane zostało też odwodnienie obiektu.


Kopiec Krakusa znajduje się na prawym brzegu Wisły, na wzniesieniu Krzemionek w dzielnicy Podgórze. Mierzy 16 m wysokości. Jak podaje Michał Rożek w "Przewodniku po zabytkach i kulturze Krakowa", usypano go prawdopodobnie w VII w. i wedle legendy jest to mogiła legendarnego założyciela miasta i władcy, księcia Kraka.


Rewitalizacja Kopca Kraka
źródło: podgorze.pl


Prowadzone przed II wojną światową badania archeologiczne doprowadziły do zbadania konstrukcji kopca, którą tworzy słup drewniany z porozstawianymi promieniście ścianami przegród, wyplecionymi z wikliny. Pomiędzy nimi była ubita ziemia i kamienie. Na szczycie rósł kiedyś rozłożysty dąb, co wskazywałoby na kultowy charakter kopca w czasach przedchrześcijańskich.


W całym Krakowie znajdują się cztery kopce i pod tym względem miasto jest polskim rekordzistą. Najstarsze to kopce: Krakusa i Wandy, młodszy i najbardziej popularny to kopiec Tadeusza Kościuszki, a najmłodszy i największy - kopiec Józefa Piłsudskiego.


W parku otaczającym pałac w Łobzowie był kiedyś piąty krakowski kopiec - Esterki, legendarnej ukochanej Kazimierza Wielkiego, która na wieść o jego niewierności wyskoczyła z okna wprost do stawu. Obecnie znajduje się na tym miejscu boisko WKS Wawel.


Autor: Polska Agencja Prasowa
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza