piątek, 5 grudnia 2014

Częstochowa. Cmentarzysko sprzed 2,5 tys. lat w nowym świetle. Całkiem nowe atrakcje.

W częstochowskim rezerwacie archeologicznym, w którym znajduje się odnalezione niemal 50 lat temu cmentarzysko z czasów kultury łużyckiej, wprowadzono sporo zmian uatrakcyjniających ekspozycję. W szczególności nowe udogodnienia spodobają się niewidomym i słabowidzącym, a także najmłodszemu pokoleniu.WIDOK OGÓLNY CMENTARZYSKA
Rezerwat Archeologiczny - Raków Częstochowa
Dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury i Urzędu Miasta Częstochowa w rezerwacie archeologicznym w Częstochowie-Rakowie udało się zmodernizować i unowocześnić ekspozycję szczątków ludzkich sprzed 2,5 tys. lat.

- Na ówczesnych cmentarzyskach zmarłych w większości przypadków chowano spalonych w urnach. U nas w Częstochowie i aż w kierunku Gliwic mamy do czynienia z grobami szkieletowymi z udziałem grobów ciałopalnych, które jednak nie mają do końca cech pochówków łużyckich, gdyż są bezpopielnicowe, czyli prochy nie są składane w naczyniach, a składane w wykopanych jamach. - mówi Gerta Bielińska, archeolog Muzeum Częstochowskiego.

Prezentowane w rezerwacie szczątki zyskały właśnie nowe, ledowe oświetlenie, a dzięki sekwencyjności zapalania można je wykorzystać do dynamicznej prezentacji ekspozycji. Podświetlane są tylko te elementy, które w danej chwili nas interesują. "Zobaczą" cmentarzysko dłońmi Rezerwat został także zmodernizowany pod kątem słabowidzących i niewidomych. W muzeum dostępna jest makieta tyflograficzna - dotykowa makieta cmentarzyska w skali 1:12.

Dzięki temu niewidomi mogą poznać dotykiem groby oraz ich zawartość, a także zapoznać się z opisem sporządzonym alfabetem Braille'a. Dla dzieci, a także dorosłych uruchomiono dwie platformy multimedialne, na których można zapoznać się ze zbiorami rezerwatu, historią odnalezienia cmentarzyska i dziejów ludności zamieszkującej te tereny w epoce brązu.

Platforma oferuje mnóstwo zdjęć, które można dowolnie powiększać i pomniejszać, filmy dokumentalne oraz gry dla dzieci - puzzle i kolorowanki. Spotkanie uświetnił występ Zespołu Instrumentalnego Instytutu Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie pod dyrekcją Lesława Podolskiego.

Rezerwat archeologiczny ma już niemal 50 lat, a cmentarzysko odkryto prawie 60 lat temu Muzeum prezentuje jedno z największych poznanych w Polsce cmentarzysk z wczesnej epoki żelaza (750-600 lat p.n.e.).

Stanowisko 7
Rezerwat Archeologiczny - Raków Częstochowa


Cmentarzysko sprzed 2500 lat odkryto w 1955 roku w związku z pracami budowlano-ziemnymi prowadzonymi przy budowie linii tramwajowej i wiaduktu. Na trwałe zakonserwowano 100 metrów kwadratowych cmentarzyska i zabezpieczono za pomocą odpowiedniej konstrukcji.

Dookoła zbudowano galerię, a na niej w gablotach zorganizowano wystawę o kulturze łużyckiej, do której przynależy cmentarzysko. Poważna jego część została zniszczona w trakcie prac ziemnych, pozostała znajduje się pod nasypem wiaduktu. Obszar cmentarzyska to niegdyś piaszczysta wydma położona na lewym brzegu nieistniejącego dziś strumyka.


Rezerwat Archeologiczny
ul. Łukasińskiego 20
Częstochowa - Raków
tel. 34 360 56 31
Godziny otwarcia w okresie zimowym
(październik – maj)
wtorek, czwartek, piątek: 9.00-15.30, środa: 11.00-17.30
sobota, niedziela: 11.00-17.00, poniedziałek: nieczynne

Godziny otwarcia w okresie letnim
(czerwiec – wrzesień)
wtorek, czwartek: 11.00-17.00, środa, piątek: 11.00-17.30
sobota, niedziela: 11.00-18.00, poniedziałek: nieczynne

Ceny biletów
bilet wstępu normalny na wystawy – 8 zł
bilet wstępu ulgowy na wystawę – 4 zł
bilet wstępu rodzinny – 10 zł
przewodnik po wcześniejszym umówieniu w Dziale Edukacji i Wystaw – 15 zł (cena za oprowadzenie jednej grupy do 25 osób)


Autor: Piotr CiastekBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza