sobota, 21 marca 2015

Stolica Grodów Czerwieńskich w wersji wirtualnej

W połowie kwietnia będzie można zobaczyć, jak wyglądała Czerwień – stolica Grodów Czerwieńskich, zniszczona w XIII wieku przez Mongołów. Turyści będą również mogli popływać średniowieczną łodzią i obejrzeć stroje dawnych mieszkańców.
Czerwień – stolica Grodów Czerwieńskich
(fot. Consultingroup)

– Czerwień była bardzo potężnym i zamożnym grodem. Uważa się, że gród istniał na terenie dzisiejszego Czermna pod Tyszowcami – mówi Michał Widomski, prezes lubelskiej spółki Consultingroup, autor projektu makiety 3D średniowiecznego grodu.


Na wirtualną wycieczkę będzie można wybrać się wchodząc na stronę www.3-wymiary.pl. Każdy element architektury będzie można obejrzeć z wielu stron, a także zajrzeć do środka jednej z chat. Makieta została stworzona na podstawie badań archeologicznych i rysunków Roberta Jurgi.


Na tym nie koniec. W ramach unijnego projektu "Przyszłość i teraźniejszość w trzech wymiarach: Gotania-Grody Czerwieńskie-Grzęda Skalska”, którą realizują wspólnie gminy Tyszowce, Łaszczów, Werbkowice i Hrubieszów oraz miasto Hrubieszów, przygotowywano także inne atrakcje.


Czerwień – stolica Grodów Czerwieńskich
(fot. Consultingroup)

– Turyści będą mogli pływać średniowiecznymi łodziami, tzw. dłubankami, po rzece Huczwie. Każda łódź waży około tony i mierzy około 7 metrów. Jedna trafi do wioski Gotów w Masłomęczu, a drugą dostanie gmina Tyszowce – mówi Widomski. – Odtworzymy także stroje dawnych mieszkańców, które będzie można oglądać przy okazji różnych imprez. Poza tym oznaczymy szlak turystyczny, a także udostępnimy mapy i gadżety związane z projektem.


W przygotowaniu jest także wirtualna makieta grodu Wołyń. – Jego pozostałości znajdują się w Gródku koło Hrubieszowa. Był on znacznie mniejszy niż Czerwień, ale równie ciekawy pod względem historycznym – zaznacza Widomski. – Makieta powinna być gotowa w ciągu miesiąca.


Autor: Katarzyna Prus