środa, 25 lutego 2015

Popularnonaukowa publikacja o handlu w średniowiecznej Polsce

Targi, jarmarki i odpusty parafialne były najważniejszymi wydarzeniami w życiu lokalnych społeczności średniowiecznej Europy. O ich początkach, a także o tym, co wspólnego z handlem mieli wikingowie można m.in. przeczytać w najnowszej książce, która jest zapisem wykładów wygłoszonych w czasie X Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie w 2014 r.Książka ukazała się wspólnym nakładem Starostwa Powiatowego w Słupcy i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, które są jednocześnie jednymi z wielu organizatorów lądzkiego festiwalu.
Na zbiór składa się pięć rozdziałów. Otwiera go wykład profesora Zbyszko Górczaka omawiający początki targów i jarmarków w średniowiecznej Europie oraz ich znaczenie dla rozwoju ówczesnej gospodarki. 

O tym, że handel był jednym z podstawowych zajęć wikingów przypomina prof. Władysław Duczko. 

Z kolei prof. Krzysztof Bracha podjął temat słowiańskiego święta „stado”, które odbywało się w czasie zbliżonym do kościelnych Zielonych Świątek. Jego reliktowe przeżytki autor dostrzega również we współczesnym folklorze. Tym samym znajduje dowód ciągłości niektórych tradycji festynowych, ale odbywających się już w zmienionej formie.
Ostatnie dwa teksty, których autorami są prof. Piotr Boroń i dr Tadeusz Szczurek, opisują środki płatnicze stosowane przez dawnych Słowian przy zawieraniu transakcji handlowych. Oprócz monet, rolę taką mogły pełnić inne przedmioty, często nie mające zastosowania w codziennych zajęciach – przekonują naukowcy.

Obraz Siergieja Wasiljewicza Iwanowa przedstawiający handel
niewolnikami w obozie Słowian wschodnich
fot. Wikimedia Commons

Ląd w powiecie słupeckim, miejsce, w którym od dziesięciu lat odbywają się latem festiwale, odegrał znaczącą rolę w dziejach Polski. Od X wieku istniał tam gród, który był świadkiem narodzin polskiej państwowości. Pod koniec XII wieku w Lądzie powstał klasztor cystersów, który uważany jest za najstarsze opactwo tego zgromadzenia w Polsce. Dzięki współpracy naukowców, muzealników, samorządowców oraz lokalnych aktywistów, narodziła się koncepcja corocznej imprezy o charakterze edukacyjnym i kulturalnym w tym miejscu. Wśród najważniejszych punktów programu są wystawy, koncerty muzyki dawnej bądź inspirowanej folklorem słowiańskim, pokazy filmów, spektakle teatralne, inscenizacje historyczne, prezentacje dawnych rzemiosł i walk oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także wykłady popularnonaukowe, których zapis tradycyjnie ukazuje się drukiem.
Książkę pt. „Targi, jarmarki i odpusty” można nieodpłatnie pobrać w formacie PDF ze strony Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Publikacja ukazała się pod redakcją dr. Michała Brzostowicza, dr. Maciej Przybyła i Jacka Wrzesińskiego.

Autor: szz/ agt/
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza