poniedziałek, 19 stycznia 2015

Kilkadziesiąt kurhanów odkryto w okolicy Bytowa

Blisko 30 kopców ziemnych z okresu wczesnego średniowiecza, które najprawdopodobniej były grobowcami, odkryli archeolodzy w miejscowości Jabłończ Wielki na Kaszubach.
Relikty konstrukcji drewnianej.
Fot. P. Szczepanik

„Wszystkie odkryte kurhany pokryte były płaszczami kamiennymi. Konstrukcje zachowały się różnie – niektóre już tylko nieznacznie wystawały ponad poziom otaczającego terenu” – relacjonuje Kamil Kajkowski z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, który prowadził badania wspólnie z Piotrem Szczepanikiem z Instytutu Archeologii UMK.
Archeolodzy postanowili przeprowadzić wykopaliska w obrębie trzech kopców o odmiennej formie i wielkości. Pierwszy z nich w przeszłości otaczała najprawdopodobniej drewniana konstrukcja – archeolodzy odkryli pozostałości po niej w postaci próchnicy i spalenizny.
„Sądzę, iż relikty te należy wiązać z potrzebą wzmocnienia czy stabilizacji płaszcza kamiennego. Nie wykluczam jednak możliwości, że mogły być wzniesione bezpośrednio na nasypie” – mówi Kajkowski.
Drugi z badanych kopców był najwyższy i najlepiej zachowany ze znajdujących się na stanowisku – jego wysokość sięga nadal 1 m. Nasyp ziemny wzmocniony był trzema kolejnymi poziomami bruku kamiennego. Kurhan otoczony był rowem. W obrębie konstrukcji archeolodzy natrafili na węgle drzewne i spaleniznę.
„Według mnie miejsce ich zalegania wskazuje na możliwość interpretowana ich jako reliktów grobu ciałopalnego lub jakichś działań obrzędowych, które odbyły się niegdyś na powierzchni kopca” – uważa Kajkowski.
Niestety, naukowcy nie są w stanie dokładnie określić wieku konstrukcji, gdyż w czasie wykopalisk nie natrafili na zabytki - jedynym był tylko nóż, ale po konserwacji okazało się, że pochodzi on z czasów nowożytnych. Wykopaliska, które prowadzono latem, odbyły się na ograniczoną skalę, dlatego nie udało się odkryć, chociażby, pochówków.
Jednak zdaniem archeologów forma cmentarzyska i jego usytuowanie są podobne do znanego już wcześniej miejsca położonego również nieopodal miejscowości Jabłończ Wielki. Tam badania wykopaliskowe jednoznacznie pozwoliły na określenie wieku użytkowania nekropolii na wczesne średniowiecze.


Kurhan w trakcie badań.

Fot. D. Paciorek

Zdaniem Kamila Kajkowskiego jest bardzo prawdopodobne, że w rzeczywistości było to jedno cmentarzysko.


Nekropolę użytkowały społeczności, które niedługo potem uległy stopniowej chrystianizacji i zastąpiły dawne zwyczaje pogrzebowe – ciałopalenie, inhumacją na płaskich cmentarzyskach.

Autor: szz/ mrt/


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza