poniedziałek, 19 stycznia 2015

Historyczny port przy skansenie Słowian i Wikingów jest już gotowy

Port z IX wieku odtworzony został w oparciu o wykopaliska archeologów dokonane po przeciwnej stronie wyspy, przy wolińskich błoniach.

Tak wygląda odtworzony port z IX w. przy skansenie na Wyspie Ostrów Recławski.
Jego konstrukcja powstała zgodnie z zachowaną historyczną wiedzą o sposobach
budownictwa w tamtym czasie.
fot. Piotr Jasina


Na wyspie Ostrów Recławski mieści się słynny nie tylko w Polsce, ale i w Europie skansen Słowian i Wikingów. Budowy IX-wiecznego portu podjęli się członkowie Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta.

Port na wyspie został wiernie odtworzony

Jak zapewnia Wojciech Celiński, prezes stowarzyszenia, zbudowany obiekt jest lustrzanym odbicie portu, który historycznie znajdował się po drugiej stronie rzeki, przy wolińskich błoniach.

- Podjęliśmy się rekonstrukcji jego fragmentów - dodaje.

Prace przy rekonstrukcji portu prowadzone były przez Spółdzielnię Socjalną Drakkar z Wolina. Rozpoczęto je zaraz po zakończeniu ubiegłorocznej edycji Festiwalu Słowian i Wikingów.

Dodajmy, że metodą plecionkową, z drewnianych pali odtworzone też zostały fragmenty umocnień. Dzięki temu historyczny obiekt nabrał solidnego kształtu.

Zbudowano kolejne umocnienia wałów

Prezes stowarzyszenia przypomniał, że jeszcze pod koniec ubiegłego roku prowadzono również prace przy wałach okalających skansen na wyspie Ostrów Recławski. Powstały kolejne fragmenty umocnień.

W sumie prace z rekonstrukcją wspomnianego portu pochłoną 300 tysięcy złotych. Dofinansowanie z funduszy zewnętrznych wyniesie 65 procent tej kwoty.

Skansen jest wizytówką historycznego Wolina

Co roku miłośnicy kultury i obyczajów sprzed 1000 lat spotykają się na Festiwalu Słowian i Wikingów. Osada na wyspie zaludnia się. A tysiące ludzie przemierza każdego dnia festiwalu groblą drogę do historii tego miasta.

Nieliczne grody mają taką przeszłość, jak Wolin

W okresie świetności gród należał do najpotężniejszych rodów w tej części Europy. W IX - XI wieku liczył od 8 do 12 tysięcy mieszkańców. Dla porównania Gniezno wówczas zamieszkiwało około 2 tysięcy osób, Szczecin - 600 mieszkańców. Znaleziska na tym terenie świadczą o kontaktach handlowych z Iranem, Irakiem. Kwitła gospodarka, hodowano zwierzęta domowe, parano się rybactwem.

Jedna z wersji początków grodu mówi, że Wolin założony został 50 lat p.n.e przez żołnierzy Juliusza Cezara. Arabski podróżnik Ibrahim Ibn Jakub w 965 roku pisał, że wolinianie posiadają potężne miasto nad oceanem z dwunastoma bramami i ma ono przystań.

Liczne znaleziska potwierdzają znaczenie portu. O wolińskiej twierdzy dowiadujemy się także ze skandynawskich i islandzkich sag. Pojawia się w nich jako Vineta albo wikiński Jomsborg.Autor: pit


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza