niedziela, 6 marca 2016

Prehistoria Polski w mrokach tajemnicy

Co działo się na ziemiach polskich przed 966 rokiem, czyli przed przyjęciem chrztu przez Mieszka I?W przedchrześcijańskich obrzędach ważną rolę odgrywał ogień
Foto: Pixabay (Domena publiczna)


Historyk profesor Andrzej Nowak uważa, że czasy przedchrześcijańskie to... miliard lat spokoju! Czy to nie przejęzyczenie? Miliona nie możemy sobie wyobrazić, a co dopiero miliard. Dlaczego profesor przyjmuje tak odległą perspektywę?
Ślady obozowisk pierwszych ludzi na ziemiach polskich znajdują się na stoku Winnej Góry na Dolnym Śląsku, w okolicach Trzebnicy, gdzie w 1987 r. archeologowie z Uniwersytetu Wrocławskiego odkryli narzędzia kamienne sprzed 400-500 tys. lat. Czy używali ich pra-Polacy?


Prof. Andrzej Nowak jest znawcą historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicystą, nauczycielem akademickim, sowietologiem, profesorem nauk humanistycznych, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorem zwyczajnym w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, byłym redaktorem naczelnym dwumiesięcznika "Arcana". Od października 2015 roku profesor jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.


Tematy odcinków:
- Co było przed chrztem, czyli pierwszy miliard lat naszych dziejów,
- Od Jafeta do Piasta, czyli o pochodzeniu Polaków,
- Mieszko I: skąd się wziął i jaki miał wybór,
- Chrzest i jego bezpośrednie dziedzictwo (966-1000),
- Państwo, naród, misja i kultura, czyli wspólnota przez chrzest zbudowana.


***
Na audycję z cyklu "Historia żywa", w każdą sobotę po godz. 15.00, zaprasza Dorota Truszczak. Polskie Radio program 1

Autor: mg/asz


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza